سنگ قبر فرسوده قابل تعمیر است؟

سنگ قبر فرسوده قابل تعمیر است؟

زمانی که به قبرستان های نزدیک خانه خود رفتید، با دقت به تمامی سنگ ها بیاندازید، در قبرستان ها مملو از سنگ مزارهایی است که یا لک های جبران ناپذیری برداشته اند و یا به نحوی ترک خورده اند. این مسئله می تواند تحت تاثیر شرایط محیطی ، خطای انسانی و بلاهای طبیعی صورت گیرد. از آنجایی که بسیاری از افراد اطلاعات دقیقی نسبت به این موضوع ندارند، در اولین قدم برای تعویض سنگ قبر اقدام می کنند. ولی شاید راه حل دیگری نیز در این میان وجود داشته باشد که به آن توجه نشده است که در این بخش قصد داریم به آن نگاهی بیاندازیم.

آیا می شود سنگ قبر را عوض کرد؟

بر اساس قوانین شرعی اسلام، تعویض سنگ قبر هیچ مشکل شرعی در میان ندارد و شما می توانید نسبت به تعویض اقدام نمایید. ولی قوانین آرامستان ها اعلام می کنند به منظور اینکه بتوانید سنگ قبر را تعویض کنید ابتدا باید حکم شرعی دریافت کرده و سپس آن را در اختیار بخش اداری قبرستان ارائه دهید. البته این مسئله تنها یک بخش اداری است و حتی در شهرهای بزرگ مانند تهران ، تبریز و اصفهان این مجوزها در داخل قبرستان ارائه می شوند.

چرا تعویض سنگ قبر مکروه است؟

بر اساس احادیث و نوشته های علمای دین اسلام از آنجایی که قبر پس از دفن ممکن است حاوی آلودگی های محیطی زیادی شود، شکستن سنگ قبر می تواند زیان های زیادی را در بر داشته باشد. دقیقا تحت تاثیر همین مسئله است که دین اسلام به شدت نزدیک شدن به میت پس از دفن را اکیدا ممنوع کرده است.

ادامه مطلب  سریال گناه فرشته : شهاب حسینی و یک درام جذاب در فیلیمو

تعویض و یا تعمیر سنگ قبر؟

سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می آید این است که در صورت بروز مشکلی برای سنگ قبر بهتر است آن را تویض کنیم یا با ترمیم نیز می شود آن را برطرف کرد؟ بر اساس صحبت های کارشناسان در بسیاری از شرایط اگر سنگ قبر قابل ترمیم باشد، بهتر است با کمترین هزینه آن را تعمیر کرد. ولی اگر سنگ قبر با شکستگی و یا خوردگی همراه باشد، بهتر است تعویض را در نظر بگیرید.

ترمیم سنگ قبر مرمر و گرانیت

برخلاف تصور بسیاری از افراد تفاوت آنچنانی در بحث تعویض انواع سنگ قبر وجود ندارد. فارغ از اینکه چه نوع سنگ قبری را قصد دارید استفاده کنید، فرایند تعمیر آن تفاوت آنچنانی ندارد. شما در ابتدا می توانید با یکی از شرکت های تعمیرات سنگ قبر تماس برقرار کرده و از آن ها بخواهید برآورد قیمت را برای تعمیرات انجام دهند. سپس آنها با استفاده از مواد مخصوص نسبت به ترمیم سنگ قبر اقدام می کنند.

ترمیم نوشته روی سنگ قبر

معمولا ترمیم نوشته های روی سنگ قبر کار بسیار ساده ای است که از طریق ترکیب رنگ سیاه و رزین صورت می گیرد. شما می توانید این کار را تنها با استفاده از یک رنگ و قلمو خودتان انجام دهید. ولی اگر توانایی انجام آن را ندارید، پیشنهاد می کنیم از متخصصین این حوزه درخواست کنید تا نسبت به انجام این مسئله به شما کمک کنند.

تمیز کردن سنگ قبر

پیشنهاد کارشناسان این است که برای تمیز کردن سنگ قبر از محلول های اسیدی تحت هیچ شرایطی استفاده نشود. در صورتی که قصد دارید سنگ قبر را تمیز کنید، بهترین وسیله آب است ولی امروزه اسپری های تمیز کننده نیز روانه بازار شده است.

ادامه مطلب  تنظیم لایحه فوری

سنگ بهشت تولید کننده برتر سنگ قبر

در صورتی که قصد دارید سنگ قبر عزیزان خود را که مدتی است فوت کرده اند تعویض کنید، پیشنهاد می کنیم با مجموعه سنگ بهشت که چندین سال است در این عرصه فعالیت های درخشانی داشته اند، ارتباط برقرار کنید. این مجموعه که بیشتر به دلیل سنگ های خاص خود شناخته می شود، می توانند تمامی نیازهای شما را در این بخش برآورده کنند.

حتما ببینید

 انتخاب باغ تالار گرمدره برای برگزاری مراسم و تشريفات عروسي بسیار مهم است و سبب می‌شود

باغ تالار گرمدره، محیطی دنج برای برگزاری مراسم‌های خاص

انتخاب باغ تالار گرمدره برای برگزاری مراسم و تشريفات عروسي بسیار مهم است و سبب می‌شود که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *