5 پارامتر مهم برای انتخاب پمپ دنده‌ای که باید بدانید

۵ پارامتر مهم برای انتخاب پمپ دنده‌ای که باید بدانید

پارامتر مهم برای انتخاب پمپ دنده ای که از هزینه های شما را کاهش میدهد

  1. انتخاب نوع پمپ دنده ای
  2. میزان لقی
  3. فشار و دبی
  4. ویسکوزیته سیال
  5. دمای سیال

در انتخاب پمپ دنده ای چندین پارامتر باید بررسی شود که مهم ترین آنها خواص سیالات مثل ویسکوزیته، دما و فشار می باشد. همچنین یکی دیگر از پارامترهای انتخاب پمپ دنده ای میزان دبی خروجی آن است که بایستی با توجه به میزان حجم مورد نیاز سیال در واحد زمان، نوع و مدل پمپ دنده ای انتخاب شود. در زیر پارامترهایی که برای انتخاب پمپ های دنده ای بایستی بررسی شود، آورده شده است:

پارامترهای انتحاب پمپ دنده ای

انتخاب نوع پمپ دنده ای

همانطور که قبلا گفته شد، پمپ دنده داخلی و دنده خارجی وجود دارند. با اینکه نحوه عملکرد این دو پمپ تقریبا مشابه یکدیگر هستند و به منظور انتقال سیالات ویسکوز استفاده می شوند اما با این حال مشتری باید اینکه چه نوع پمپ دنده ای برای کاربرد خود لازم دارد، انتخاب کند. معمولا خریداران پمپ دنده ای قبلا در مرکز صنعتی خود از پمپ دنده ای خاصی استفاده می کرده اند و به علت اتمام عمر پمپ، نیاز به تعویض پمپ دنده ای جدید هستند و بنابراین از نوع پمپ دنده ای اطلاع دارند.

بطور کلی می توان گفت به علت اینکه پمپ دنده داخلی قابلیت مکش بیشتری نسبت به دنده خارجی دارد، برای سیالات با ویسکوزیته بالاتر مناسب است.

میزان لقی و فاصله چرخدنده با بدنه

در علم سیالات قضیه ای داریم به اسم لغزش سیال. لغزش سیال در تماس سیال با جامد معنا پیدا می کند. با توجه به میزان لقی و فواصل بین چرخدنده ها و چرخدنده با دیواره داخلی محفظه پمپ دنده ای و همچنین خواص سیال فرآیند، امکان دارد برگشت سیال به سمت ورودی اتفاق بیوفتد که این اتفاق، پدیده ای مخرب برای پمپ دنده ای محسوب می شود. سایز پمپ دنده ای، کیفیت ساخت چرخدنده ها و انتخاب درست پمپ دنده ای تاثیر زیادی در جلوگیری از بروز این اتفاق دارد.

ادامه مطلب  معرفی برترین دانشگاه ها در شهر ازمیر

فشار و دبی جریان

در پمپ ها بطور کلی دو پارامتر هد و دبی از اصلی ترین پارامترهای انتخاب پمپ می باشد. هد به معنی میزان ارتفاع و پرتاب سیال است که البته در پمپ های جابجایی مثبت بیشتر با عنوان فشار شناخته می شود. دبی جریان نیز میزان حجم سیال قابل پمپاژ در واحد زمان است. دو فاکتور فشار و دبی در انتخاب پمپ دنده ای جز اصلی ترین هاست که بعد انتخاب نوع پمپ دنده ای و جنس اجزا ساخته شده، با داشتن این دو پارامتر می توان پمپ دنده ای مناسب را انتخاب کرد.

ویسکوزیته سیال

پمپ های دنده ای برای انتقال سیالات ویسکوزیته بالا مناسب اند اما در انتقال سیالات با ویسکوزیته های مختلف دور موتور و توان پمپ دنده ای مهم است و باید قبل از خرید و انتخاب پمپ دنده ای از ویسکوزیته سیالی که قرار است پمپاژ شود، اطلاع داشت. سازنده پمپ دنده ای معمولا دور موتور و سرعت بکارگیری از پمپ را برای ویسکوزیته های مختلف پیشنهاد می کند. همچنین با توجه به ویسکوزیته سیال، مقدار توان لازم برای انتقال سیال و غلبه بر تلفات اصطکاک را ارائه می کند.

دمای سیال

دمای سیال از آن جهت در انتخاب پمپ دنده ای اهمیت دارد که بطور مستقیم تغییر دمای سیال بر ویسکوزیته سیال نیز تاثیرگذار است. هر چقدر دمای سیال افزایش پیدا کند، چگالی سیال کاهش می یابد. کاهش ویسکوزیته سیال در توان مصرفی پمپاژ نیز موثر است. همچنین بالابودن دمای سیال فرآیند در خرابی واشر و سیستم آب بندی پمپ نیز تاثیر دارد و بنابراین قبل از استفاده از پمپ دنده ای بایستی به حداکثر دمای سیال قابل پمپاژ که توسط شرکت سازنده پیشنهاد شده توجه کرد.

ادامه مطلب  خرید سررسید و تقویم رومیزی 1403 در فروشگاه شهرگیفت

حتما ببینید

درب ضد سرقت در تهران

درب ضد سرقت در تهران | خرید مستقیم از کارخانه صنایع چوب مهریز

اگر قصد خرید درب ضد سرقت در تهران را دارید و یا میخاهید استعلام قیمت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *