5 راه سریع برای درمان شقاق یا فیشر

۵ راه سریع برای درمان شقاق یا فیشر

شقاق یا فیشر به زخم مقعدی نیز شناخته می‌شود. این بیماری به ترک کوچکی گفته می‌شود که در ناحیه مقعد به وجود می‌آید و با درد بسیاری همراه است. این درد گاهی می‌تواند آن‌چنان فرد را آزار دهد که افراد به دنبال درمانی سریع برای این عارضه باشند.

راه‌های سریع برای درمان شقاق یا فیشر با توجه به نوع بیماری می‌توانند موقتی و یا دائم باشند. شقاق به‌صورت کلی به دو نوع شقاق حاد و شقاق مزمن تقسیم می‌شود. در مورد فیشر حاد یا خفیف بیشتر افراد به درمان‌های سریع خانگی و دارویی پاسخ می‌دهند و بیماری آنها برطرف می‌شود؛ اما در مورد شقاق مزمن بسیاری مواقع راه‌های سریع برای درمان شقاق تنها نقش تسکین‌دهنده دارند و در نهایت ممکن است فرد به جراحی یا لیزر شقاق نیاز پیدا کند.

۵ راه سریع برای درمان شقاق یا لیزر وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم. تنها باید توجه داشته باشید که این راه‌ها با توجه به شدت بیماری شما می‌توانند پاسخگو باشند.

روش‌های درمان سریع شقاق یا فیشر

با استفاده از روش‌های زیر شما می‌توانید درد ناشی از شقاق خود را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید:

درمان دارویی

یکی از پنج راه سریع برای درمان شقاق یا فیشر درمان دارویی است. با استفاده از داروهایی همچون پماد آنتی فیشر، پماد لیدوکائین، مسدودکننده کانال کلسیم، پماد گلیسیرین تری نیترات، و پماد تتراسایکلین شما می‌توانید برای درمان سریع شقاق یا مقعد خود اقدام کنید. باید توجه داشته باشید که مصرف این داروها تنها باید با تجویز پزشک انجام شود و نباید آنها را سرخود مصرف نمایید.

حمام سیتز

شما می‌توانید روزانه حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در  آب گرم ریخته شده در یک لگن یا وان پلاستیکی کوچک به نام حمام سیتز بنشینید. این کار تا حد بسیار زیادی به درمان و تسکین درد شقاق کمک می‌کند. آب گرم با افزایش‌دادن جریان خون مویرگی در ناحیه مقعد می‌تواند نقش مهمی در بهبود بیماری فیشر داشته باشد.

ادامه مطلب  آیا در دوران بارداری میتوان اقدام به درمان ارتودنسی کرد؟

استفاده از روغن‌زیتون

روغن‌زیتون هم با خوردنش می‌تواند باعث دفع بهتر و جلوگیری از یبوست شود و هم با استعمال آن به شکل موضعی می‌تواند به بهبود شقاق مقعد کمک کند. شما می‌توانید ۲ تا ۳ بار در روز بر روی زخم خود روغن‌زیتون بمالید.

استعمال موضعی کپسول ویتامین E

آزمایش‌های پزشکی نشان می‌دهند که اگر روزانه محتویات کپسول ویتامین E را بر روی زخم مقعد بمالید پس از ۳ تا ۶ هفته شقاق شما بهبود می‌یابد.

لیزر مقعد

یکی از روش‌های درمان سریع شقاق مقعدی، لیزر مقعد است. این روش می‌تواند مشکل شقاق شما را در طی یک لیزردرمانی بسیار کوتاه و در حدود نیم ساعت به‌صورت کامل درمان کند.

عمل شقاق یا فیشر با لیزر چگونه انجام می‌شود؟

عمل شقاق یا فیشر با لیز یکی از روش‌های درمان سریع این بیماری محسوب می‌شود. زمانی که شقاق وارد مرحله مزمن شود با درمان‌های ساده و ابتدایی درمان نمی‌شود و باید از روش‌هایی همچون عمل شقاق یا فیشر با لیزر استفاده کرد. تکنولوژی لیزر امروزه به پزشکان کمک کرده است تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن درمان این بیماری را رقم بزنند. نحوه درمان شقاق با لیزر بسیار ساده انجام می‌شود. برای این کار بیمار نیازی به بیهوشی کامل و بستری‌شدن در بیمارستان ندارد. میزان درد و خونریزی پس از انجام لیزر بسیار کم است و همچنین احتمال عود بیماری بسیار ناچیز و در حدود یک درصد می‌باشد.

عمل شقاق یا فیشر با لیزر، توسط لیزر پرتوان CO2 انجام می‌شود. در طی عمل زخم شقاق و زائده پوستی را برمی‌دارند و سپس عمل اسفنکتروتومی صورت می‌گیرد. پس از آن انتهای عصب بریده و ترمیم می‌شود؛ به همین دلیل بیمار درد چندانی را احساس نمی‌کند. به دلیل اینکه در طی لیزر عروق بریده شده ترمیم می‌شوند خونریزی نیز کاهش می‌یابد. موارد گفته شده از جمله مزیت‌های عمل شقاق یا فیشر با لیزر هستند.

ادامه مطلب  خار پاشنه چیست و چگونه درمان میشود؟

 

درمان شقاق یا فیشر با لیزر

راه‌های درمان کم هزینه شقاق مقعدی چیست؟

انتخاب راه‌های درمان کم‌هزینه شقاق مقعدی به‌شدت بیماری بستگی دارد. اگر بیماری فرد در مرحله حاد و خفیف باشد می‌توان از راه‌های درمان کم‌هزینه شقاق مقعدی استفاده کرد. از جمله این راه‌های کم‌هزینه موارد زیر هستند:

درمان دارویی شقاق مقعدی

یکی از بهترین راه‌های درمان کم‌هزینه شقاق مقعدی این روش است. به طور معمول برای درمان این بیماری پزشکان داروهایی نظیر مسدودکننده‌های کانال کلسیم، پماد گلیسیرین تری نیترات، پماد آنتی فیشر، پماد لیدوکائین و… را تجویز می‌کنند. این پمادها با توجه به دستور پزشک به شکل موضعی استعمال می‌شوند و نقش مهمی در درمان شقاق یا فیشر مقعدی دارند.

بهترین راه‌های درمان شقاق مقعدی

درمان‌های خانگی

بسیاری از درمان‌های خانگی نیز می‌توانند از جمله راه‌های درمان کم‌هزینه شقاق مقعدی باشند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اصلاح تغذیه

یکی از علت‌های اصلی ابتلا به بیماری شقاق یا فیشر مقعدی، یبوست است. اصلاح تغذیه و مصرف بیشتر فیبر می‌تواند نقش مهمی در بهبود بیماری شقاق داشته باشد؛ بنابراین سعی کنید رژیم خود را به کمک پزشک اصلاح کنید تا مدفوع‌تان نرم باشد و در هنگام خروج به ناحیه مقعد  آسیب نرساند.

حمام سیتز

نشستن در آب گرم خالی و یا مخلوط شده با نمک اپسوم یا بتادین یکی از راه‌های درمان کم‌هزینه شقاق مقعدی است که می‌تواند نقش مهمی در درمان این بیماری داشته باشد.

استفاده از مواد گیاهی

با استعمال برخی از مواد گیاهی مانند آلوورا، روغن نارگیل، روغن‌زیتون و حتی عسل به شکل موضعی درد شقاق تا حد بسیاری تسکین می‌یابد.

توجه داشته باشید که این روش‌ها برای مواقعی که شقاق به حالت مزمن درنیامده کاربردی هستند.

ادامه مطلب  آگاهی از زردی نوزاد: راه حل‌های کارآمد با دستگاه‌های درمانی زردی از شرکت زردی شکن رسام

درمان شقاق مقعدی در کودکان و نوزادان چگونه انجام می‌شود؟

بیماری شقاق یا فیشر می‌تواند در کودکان نیز ظاهر شود. در این وضعیت کودکان و نوزادان می‌توانند شرایط سختی را تجربه کنند؛ زیرا قدرت تحمل آنها نسبت به درد پایین‌تر است. در بیشتر موارد شقاق مقعدی در کودکان و نوزادان می‌تواند با استفاده از روش‌های ساده و خانگی بهبود یابد. این روش‌ها شامل تغییر در رژیم غذایی کودک، تحرک بیشتر کودک، نشاندن کودک در آب گرم و استفاده از پمادهای درمان‌کننده شقاق یا فیشر هستند.

درصورتی‌که روش‌های خانگی و دارویی جوابگو نباشد درمان شقاق مقعدی در کودکان و نوزادان با لیزر امکان‌پذیر است. این روش یکی از بهترین روش‌های درمانی است؛ زیرا در زمان کوتاهی انجام می‌شود و به‌خوبی ناحیه آسیب‌دیده را ترمیم می‌کند.

درمان شقاق مقعدی در کودکان

همچنین نداشتن عوارض جانبی و نادر بودن بازگشت بیماری شقاق از جمله مزیت‌های آن است. برای درمان شقاق مقعدی کلینیک‌های بسیاری این روش درمانی را ارائه می‌دهند. کلینیک درمان فوری از جمله مراکزی است که توسط متخصصان باتجربه خود می‌تواند مشکل شقاق یا فیشر کودک یا نوجوان شما را به بهترین شکل درمان کند.

حتما ببینید

14 غذای مفید برای پرکاری تیروئید

۱۴ غذای مفید برای پرکاری تیروئید

یکی از مهم‌ترین استراتژی‌ها برای درمان بیماری‌هایی همچون پرکاری تیروئید، رعایت یک رژیم غذایی است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *