کاهش فشارخون با داروهای گیاهی

کاهش فشارخون با داروهای گیاهی|۱۰ گیاه دارویی شگفت انگیز

کاهش فشارخون با داروهای گیاهی از متداول‌ترین راهکارها برای کاهش فشار است. زندگی بی‌تحرک امروز و عدم تغذیه مناسب، باعث شده تا این روزها بیشتر افراد در سرتاسر جهان از بیماری فشارخون رنج ببرند. معمولاً فشارخون با علائمی مانند سردرد و تنگی نفس خود را نشان می‌هد؛ اما بسیاری از افراد این نشانه‌ها را نادیده می‌گیرند.

بهترین راهکار برای تشخیص فشارخون خرید دستگاه فشارسنج دیجیتال است. درواقع، با خرید یک دستگاه به‌راحتی می‌توانید فشار خود را در منزل اندازه بگیرید. در صورت بالابودن فشار افراد می‌توانند از داروهای گیاهی و یا شیمیایی استفاده کنند.

استفاده از داروهای گیاهی یک راهکار متداول و کاربردی برای کاهش فشارخون به‌شمار می‌ود. در ادامه با بهترین داروهای گیاهی برای کاهش فشارخون آشنا می‌شوید.

کاهش فشارخون با داروهای گیاهی

فشارخون از جمله بیماری‌هایی است که بیشتر افراد از آن در سرتاسر جهان رنج می‌برند. این بیماری به ظاهر ساده، از خطرناک‌ترین بیماری‌های قرن حاضر بوده که به سیستم قلبی و عروقی شما آسیب بسیار زیادی وارد می‌کند.

درواقع، هرساله میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان، به‌دلیل داشتن فشار و آسیب به سیستم قلبی و عروقی جان خود را از دست می‌دهند.

به همین دلیل، آشنایی با داروهای شیمیایی و گیاهی برای کاهش فشارخون و جلوگیری از آن اهمیت بسیار زیادی دارد. در ادامه به معرفی بهترین داروهای گیاهی برای کاهش فشارخون می‌پردازیم.

  1. کاهش فشارخون با داروهای گیاهی مانند ریحان

ریحان از جمله سبزیجات معطر بوده که در بیشتر کشورهای جهان کاشت این گیاه متداول است. پژوهش‌های دانشمندان نشان می‌دهد که این گیاه خوش طعم تاثیر زیادی در کاهش فشار افراد و به‌ حداقل رساندن بیماری‌های قلبی و عروقی دارد.

درواقع، ماده شیمیایی به نام اوجنول در ریحان وجود دارد که از ایجاد رسوب و تنگ‌شدن رگ‌های قلب جلوگیری می‌کند. این موضوع تاثیر زیادی در کاهش فشارخون دارد.

این گیاه جز گیاهان ارزان بوده و شما حتی می‌توانید با گرفتن بذر ریحان، آن را در باغچه یا گلدان بکارید. بسیاری از افراد این گیاه را خشک کرده و با آن چای دم می‌کنند. همچنین، آن را به‌صورت خشک کرده و یا تازه می‌توان به سالاد اضافه کرد. بسیاری از افراد نیز این گیاه خوش طعم را همراه غذای خود می‌خورند.

  1. دارچین از گیاهان موثر در کاهش فشارخون

دارچین از مهمترین ادویه‌های خوش طعم بوده که مصرف کم و به اندازه آن می‌تواند فشار شما را کاهش دهد. پژوهش‌های انجام شده روی حیوانات نشان می‌دهد که عصاره دارچین تاثیر به‌سزایی در فشارخون بالای ناگهانی و طولانی‌مدت دارد. دارچین را به‌دلیل طعم خوب می‌توان برای انواع غذا و دمنوش استفاده کرد. البته مصرف زیاد دارچین حالت عکس داشته و حتی ممکن است فشارخون شما را افزایش دهد. دارچین به‌صورت چوب دارچین و پودر آن موجود بوده و قیمت بسیار مناسبی دارد.

  1. کاهش فشارخون با داروهای گیاهی مانند هل

هل از مهمترین ادویه‌هایی است که خاستگاه آن به کشور هند برمی‌گردد. این ادویه بیشتر در آشپزی جنوب آسیا مورداستفاده قرار می‌گیرد. تحقیقات پژوهشگران نشان داده که بعد از مصرف متعادل هل، فشارخون شرکت‌کنندگان به‌طور چشمگیری کاهش خواهد یافت.

ادامه مطلب  تو زمستون از این دمنوش ها استفاده کن

هل از جمله گیاهانی است که طبع گرم و خشک دارد و باید به میزان متعادل برای کاهش فشارخون مصرف شود. مصرفبیش از اندازه و افراطی این گیاه نیز نتیجه عکس داده و باعث افزایش فشارخون خواهد شد.

از این ادویه می‌توان در غذاها و دمنوش‌های مختلف استفاده کرد. همچنین، بعضی از افراد هل را به‌صورت کامل و بعضی به‌صورت پودر در غذا و نوشیدنی استفاده می‌کنند.

کاهش فشارخون با هل

  1. تخم کتان موثر در کاهش فشارخون

تخم کتان دارای مقادیر زیادی اسیدهای چرب امگا ۳ بوده و فشارخون بالا را کاهش می‌دهد.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مصرف ۳۰ تا ۵۰ تخم کتان کامل یا پودر آن در هر روز بیش از ۱۲ هفته دارای مزایای بسیار زیادی برای بدن است.

همچنین، تخم کتان کلسترول خون را کاهش داده و مانند آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند.

حتی بسیاری از افراد تخم کتان را در داخل اسموتی و یا روی نان مورداستفاده قرار می‌دهند.

  1. کاهش فشارخون با داروهای گیاهی با مصرف سیر

کمتر کسی را در جهان می‌توان پیدا کرد که از سیر در آشپزی روزانه خود استفاده نکند. این گیاه از معروف‌ترین داروهای گیاهی کاهنده فشارخون به‌شمار می‌رود.

همچنین، این گیاه خاصیت ضدعفونی‌کنندگی داشته و یک پروبیوتیک قوی نیز برای بدن شناخته می‌شود. در سیر ماده‌ای به نام اسید نیتریک وجود داشته که با آرام‌کردن و گشادکردن رگ‌ها باعث کاهش فشارخون می‌شود.

درواقع، با این کار خون بیشتری جریان یافته و فشارخون کاهش می‌یابد. سیر از جمله گیاهانی است که می‌توان آن را به غذاهای مختلف اضافه کرد.

همچنین، مکمل‌های سیر در بازار موجود بوده و اگر بوی سیر را دوست ندارید، می‌توانید از این مکمل‌ها استفاده کنید.

  1. کاهش فشارخون با داروهای گیاهی مانند زنجبیل

زنجبیل از مهمترین گیاهان برای کاهش فشارخون به‌شمار می‌رود. پژوهش‌های دانشمندان نشان می‌دهد که زنجبیل باعث گردش بهتر خون و آرامش عضلات اطراف مویرگ‌های خونی شده و بدین ترتیب فشارخون کاهش می‌یابد.

ادامه مطلب  مزیت خرید از عطاری آنلاین معتبر تا مغازه عطاری را بدانید :

در بیشتر کشورهای آسیایی زنجبیل برای تهیه انواع غذا استفاده می‌شود. این گیاه را می‌توان به‌صورت خشک و تازه مصرف کرد. بسیاری از افراد حتی با آن دمنوش درست کرده و به‌صورت چای مصرف می‌کنند.

البته استفاده کم از گیاه زنجبیل باعث کاهش فشارخون می‌شود. اگر از این گیاه به مقدار زیاد استفاده کنید، نتیجه عکس داشته و باعث افزایش فشارخون شما خواهد شد به همین دلیل با یک دستگاه فشارسنج ارزان میتوانید فشار خود را فشار خون خود را مرتب اندازه بگیرید.

کاهش فشارخون با زنجبیل

  1. زالزالک موثر در درمان فشارخون

زالزالک از مهمترین درمان‌های گیاهی برای فشارخون بالا در طب سنتی چین باستان به‌شمار می‌رود. پژوهش‌ها روی جوندگان نشان می‌دهد که عصاره زالزالک باعث سلامتی قلب و عروق شده و به کاهش فشارخون کمک زیادی می‌کند. همچنین، این ماده مانع از سخت‌شدن عروق و کاهش کلسترول خون خواهد شد.

  1. کاهش فشارخون با داروهای گیاهی مانند تخم کرفس

تخم کرفس از گذشته تا به حال برای طعم‌دادن به سوپ‌ها، خورش‌ها و بسیاری از غذاهای دیگر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

همچنین، تخم کرفس از متداول‌ترین گیاهان برای درمان فشارخون بالا در طب سنتی چین است. بسیاری از افراد برای کاهش فشارخود از دانه و آب کرفس استفاده می‌کنند.

البته کرفس دارای سدیم زیادی بوده و مصرف آن باید در حد متعادل انجام شود. کرفس و تخم آن مدر بوده و شاید به همین دلیل، فشارخون را کاهش می‌دهد.

  1. اسطوخودوس فرانسوی موثر در کاهش فشارخون

همه افرادی که اسطوخودوس را بو کرده‌اند؛ به خوبی می‌دانند که این گیاه چقدر خوشبو است. این گیاه برای آرامش اعصاب بسیار مناسب بوده و باعث کاهش ضربان قلب نیز می‌شود. به همین دلیل، باید حتماً آن را همزمان با داروهای اعصاب و فشارخون مصرف نکرد؛ زیرا تداخلات دارویی ایجاد می‌کند.

حتی بسیاری از متخصصان توصیه می‌کنند که چند قطره از این گیاه را روی بالش زده تا هنگام خواب احساس آرامش کنید. این گیاه به‌صورت دمنوش مصرف شده و ضد سودا است. درواقع، با مصرف آن سودای مغز دفع می‌شود.

  1. کاهش فشارخون با داروهای گیاهی مانند گیاه پنجه گربه

پنجه گربه از مهمترین گیاهان دارویی بوده که در طب سنتی چین برای کاهش فشارخون مورداستفاده قرار می‌گیرد. این گیاه در عطاری‌ها موجود بوده و بر روی کانالهای کلسیم در سلولهای بدن اثر می‌گذارد.

ادامه مطلب  بهترین عمده فروش عطاری و خرید عمده محصولات عطاری با قیمت مناسب و کیفیت 100%

۱۱ . زیرفون بهترین گیاه برای کاهش فشارخون 

یکی دیگر از گیاهان دارویی برای کاهش فشارخون، گیاه زیرفون است. این گیاه طبع گرم و خشک داشته و باعث ایجاد آرامش در بدن می‌شود. البته از این گیاه باید به مقدار کم برای درمان فشارخون بالا استفاده کرد.

همیشه این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که باید انواع داروهای گیاهی برای کاهش فشارخون را طب نظر پزشک طب سنتی و با صلاحدید او مصرف کنید. همچنین، با فاصله داروهای گیاهی و شیمیایی برای کاهش فشار را مصرف کنید تا این داروها با هم تداخل پیدا نکنند.

ضرورت خرید دستگاه فشارسنج

بیماری فشارخون بسیار کشنده است؛ به همین دلیل توصیه می‌شود که به‌طور مرتب فشار خود را اندازه‌گیری کنید. اگر هرروز بخواهید فشار خود را اندازه بگیرید، رفتن به درمانگاه و یا پزشک بسیار دشوار است.

بهترین راهکار، خرید دستگاه فشارخون برای خانه و اندازه‌گیری فشار در خانه به‌شمار می‌رود. حتی بسیاری از افراد سندروم روپوش سفید داشته و به محض دیدن پزشک یا پرستار، فشارشان بالا می‌رود. این فشار کاذب بوده و عدد حقیقی را نشان نمی‌دهد. با توجه به این موضوع بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که این افراد، دستگاه فشارخون برای خانه خود تهیه و از گرفتن فشار در درمانگاه یا بیمارستان خودداری کنند.

این روزها بسیاری از دستگاه‌های فشار قیمت بالایی داشته و بسیاری از افراد توانایی مالی برای خرید این دستگاه‌ها را ندارند. از سویی بسیاری تصور می‌کنند که قیمت دستگاه فشارسنج ارزان دلیلی بر بی‌کیفیت آن است؛ این تصور کاملاً اشتباه بوده و بسیاری از دستگاه‌های ارزان دارای کیفیت خوبی هستند. به همین دلیل، افراد با بودجه کمتر می‌توانند دستگاه‌هایی با قیمت ارزان و مناسب را خریداری کرده و در خانه فشار خود را اندازه‌گیری کنند.

خلاصه

بیماری فشارخون از بدترین بیماری‌هایی است که در صورت عدم رسیدگی و درمان، جان فرد را می‌گیرد. درواقع، هرساله افراد زیادی در سرتاسر جهان جان خود را به‌دلیل بیماری فشارخون و آسیب این بیماری به رگ‌های خونی از دست می‌دهند.

خوشبختانه این روزها درمان‌های زیادی برای این بیماری ابداع شده و بیماران با مصرف قرص‌های تجویز شده توسط پزشک می‌توانند بیماری خود را کنترل کنند .

حتما ببینید

بهترین عمده فروش عطاری و خرید عمده محصولات عطاری با قیمت مناسب و کیفیت 100%

بهترین عمده فروش عطاری و خرید عمده محصولات عطاری با قیمت مناسب و کیفیت ۱۰۰%

عمده فروش عطاری و خرید عمده محصولات عطاری امروزه جایگاه ویژه ای پیدا کرده است و با توجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *