کاربرد میلگرد 16 در صنعت ساختمان

کاربرد میلگرد ۱۶ در صنعت ساختمان

آهن پرایس: میلگرد آجدار و میلگرد ساده از اصلی‌ترین محصولات فولادی مورد استفاده در صنعت ساختمان‌سازی است که به شکل‌های گوناگون در قسمت‌های مختلف سازه‌های بتنی به کار برده می‌شود. میلگردها نقش بسیار کلیدی در افزایش ایمنی، استحکام و پایدارسازی ساختمان‌‌ها ایفا می‌کنند؛ مضاف بر این در صنایع دیگری همچون صنایع نظامی، دریایی، کشاورزی، ساخت سد، ساخت پل و جاده نیز از انواع مختلف میلگرد استفاده می‌شود.

میلگردها غالبا در استانداردها، اشکال و سایزهای مختلفی تولید می‌شود بنابراین ضروری است هنگام خرید میلگرد یا استفاده از آن در صنعت موردنظر، در انتخاب برند میلگرد، استاندارد تولید و سایز آن دقت شود.

میلگردهای فولادی در غالب کارخانه‌ها از سایزهای ۶، ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۴، ۱۶، ۱۸، ۲۰، ۲۲ تا ۵۰ میلیمتر تولید و در بازار عرضه می‌شوند. گفتنی است سایز میلگرد خریداری شده باید با فاکتورهایی از قبیل نیازهای خاص هر پروژه و نوع طراحی سازه متناسب باشد، به عبارتی دیگر هر میلگرد براساس سایز آن ممکن است کاربرد منحصر به فردی داشته باشد به همین دلیل ضروری است هنگام خرید میلگرد در انتخاب سایز آن دقت کنید.

میلگرد ۱۶ نسبت به وزن و استانداردی که دارد از دوام و استحکام بالایی برخوردار است به همین دلیل در میان صاحبان صنایع کاربردی‌ترین سایز به شمار می‌رود از همین رو در ادامه این مطلب به بررسی کاربردهای مختلف میلگرد ۱۶ در صنعت ساختمان‌سازی پرداخته می‌شود.

کاربردهای مختلف میلگرد ۱۶ چیست؟

عمده‌ترین نقش میلگرد آجدار در سازه‌های بتنی تقویت مقاومت کششی بتن است به عبارتی دیگر از آنجایی که بتن در تحمل تنش‌های کششی ضعف دارد، ممکن است هنگام زلزله و آتش سوزی دچار تخریب شود اما استفاده از میلگرد تحت عنوان آرماتور، بتن را در برابر نیروی خارجی و فشار وارد شده بر آن تقویت کرده و مانع از شکنندگی بتن می‌شود.

ادامه مطلب  عمل لاغری شکم و پهلو

از متداول‌ترین سایزهایی که برای تقویت بتن استفاده می‌شود میلگرد ۱۶ است، منظور از میلگرد ۱۶ میلگردی است که قطر اسمی آن برابر با ۱۶ میلیمتر است. تنش تسلیم این میلگرد ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع و تنش گسیختگی آن نیز برابر ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است. با توجه به استانداردهای موجود، میلگرد ۱۶ در در دسته میلگردهای A3 و آج ۴۰۰ قرار دارد.

میلگرد ۱۶ به لحاظ سایز و ابعاد جزو میلگردهای میان‌رده به شمار می‌آید، به همین علت در قسمت‌های مختلف ساختمان به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. از کاربردهای دیگر میلگرد ۱۶ در بخش‌های مختلف ساحتمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تیرها و دال‌های بتن آرمه

تیرها و دال‌ها نوعی سقف هستند که از بتن و فولاد ساخته می‌شوند، استفاده از میلگرد ۱۶در ساخت دال‌ها و تیرها ۱۶ به افزایش دوام و استحکام آن در برابر آسیب‌هایی همچون نشست، جمع‌شدگی و تغییر دما منجر می‌شود.

ستون‌ها

ستون‌ها به عنوان باربر عمودی در سازه‌های فلزی نیز به میلگرد نیاز دارند تا بتوانند بارهای وارده از کف‌ها و تیرها را تحمل کنند. میلگرد سایز ۱۶ از جمله میلگردهایی است که در ساخت ستون‌های بتن آرمه مورد استفاده قرار گرفته و از تغییر شکل یا فروریختن این عناصر عمودی باربر به خوبی جلوگیری می‌کند.

دیوار برشی بتن آرمه

میلگردها در ساخت دیوار برشی بتنی به منظور افزایش مقاومت و پایداری سازه‌های بتن آرمه به‌ویژه در مناطق زلزله‌خیز به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. میلگرد ۱۶ به منظور ساخت دیوارهای برشی بتن آرمه برای ایجاد پایداری بیشتر در مناطق زلزله خیز کاربرد بسیاری دارد.

ادامه مطلب  زمانتان را نیز همانند پولتان مدیریت کنید

پروفیل‌های ساختمانی

منظور از پروفیل‌های ساختمانی مشتقات میلگرد و محصولاتی مانند خاموت، خرک، ادکا، میلگرد سنجاقی و … است؛ از جمله کاربردهای مهم میلگرد ۱۶ ساخت انواع پروفیل‌های ساختمانی است.

صنایع دریایی

میلگرد ۱۶ در ساخت اسکلت کشتی‌ها، بنادر و سازه‌های دریایی به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که این سازه‌ها می‌بایست در برابر شرایطی مانند رطوبت و شوری آب دریا مقاومت بالایی داشته باشند استفاده از میلگرد ۱۶ برای چنین سازه‌هایی گزینه‌ای مناسب خواهد بود.

قیمت میلگرد ۱۶

بررسی قیمت میلگرد ۱۶ نخستین اولویت خریداران و صاحبان صنایع است که صنایع وابسته را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد؛ قیمت میلگرد ۱۶ به عواملی از قبیل تناژ مورد نیاز، کیفیت میلگرد تولید شده، مواد والیه استفاده شده، فرایند تولید، برند میلگرد و شرایط حاکم بر بازار آهن آلات بستگی دارد.

از جمله شرایط مهمی که بر بازار آهن آلات حاکم بوده و در نهایت بر قیمت میلگرد ۱۶ نیز تاثیرگذار است می‌توان به نوسانات ارزهای خارجی، هزینه مواد اولیه، هزینه‌های مربوط به حمل و نقل، هزینه‌های تولید و میزان عرضه و تقاضا در بازار اشاره کرد.

شایان ذکر است که شرایط سیاسی از قبیل تغییرات تعرفه‌های صادرات نیز بر قیمت میلگرد ۱۶ و سایر محصولات فولادی نیز شدیدا تاثیرگذار است. با افزایش تعرفه‌های مربوط به صادرات قیمت محصولات فولادی نیز متعاقبا افزایش خواهد یافت.

سخن پایانی

میلگرد محصولی مهم در سازه‌های فلزی به شمار می‌رود به همین دلیل انتخاب سایز، گرید و نوع مناسب میلگردها جهت پیشبرد درست و اصولی پروژه‌های عمرانی از اهمیت بالایی برخوردار است. از میان انواع میلگردهای فولادی، میلگرد ۱۶به لحاظ سایز و وزن از میلگردهای میان‌رده به شمار می‌آید که موجب محبوبیت این سایز در میان مشتریان شده است.

ادامه مطلب  راه های کمک به محیط زیست

قیمت میلگرد ۱۶ به سبب کاربرد گسترده در صنایع گوناگون به ویژه صنعت ساختمان سازی از اهمیت ویژه‌ای برای خریداران برخوردار است. همانطور که بیان شد قیمت میلگرد ۱۶ به فاکتورهای متعددی بستگی دارد.

در حال حاضر محصولات فولادی از قبیل میلگرد توسط فروشندگان متعددی در بازار آهن آلات به فروش می‌رسد. از این روی توصیه می‌شود قیمت میلگرد ۱۶ را که روزانه روی سایت آهن پرایس آپدیت می‌شود بررسی کنید سپس برند مدنظر خود را با برندهای مشابه مقایسه کرده و میلگرد موردنیاز خود را خریداری کنید.

وبسایت آهن پرایس با سابقه‌ای طولانی در زمینه فروش انواع میلگرد و آهن آلات از معتبرترین سایت‌های فروش آنلاین در بازار آهن آلات به شمار می‌آید؛ از برترین امکانات این وبسایت ارائه قیمت میلگردهای فولادی به تفکیک برند و سایز است.

متقاضیان جهت آگاهی از قیمت میلگرد ۱۶ یا سایزهای دیگر می‌توانند به وبسایت آهن پرایس مراجعه نموده و از آخرین تغییرات قیمت آهن آلات آگاهی یابند.

قابل ذکر است پس از انتخاب سایز میلگرد مورد نظر در وبسایت آهن پرایس، امکان مشاهده و مقایسه قیمت برندهای مختلف برای خریداران فراهم است و در نهایت می‌توانید برای ثبت سفارش خود از طریق شماره ۰۲۱۵۴۱۰۳ با کارشناسان آهن پرایس تماس بگیرید.

منبع : تاپ تینگ

حتما ببینید

معرفی ویژگی‌های انواع تندیس

معرفی ویژگی‌های انواع تندیس

تندیس، نماد یا یادبودی است که از جانب یک شرکت یا سازمان در مناسبت‌های ویژه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *