پیامدهای خطرناک عمل لیزیک توسط افراد غیر متخصص

پیامدهای خطرناک عمل لیزیک توسط افراد غیر متخصص

عمل لیزیک یکی از عمل‌های جراحی بسیار پرطرفدار است که برای رفع عیوب انکساری چشم کاربرد دارد. این عمل به افراد کمک می‌کند تا بتوانند عینک و لنزهای طبی را از سبک زندگی خود حذف کنند. عمل لیزیک یک عمل سرپایی به حساب می‌آید که احتیاج به بیهوشی و یا بستری شدن بیمار ندارد و در کمتر از ۱۰ دقیقه انجام می‌شود.

شاید به دلیل همین موضوع است که برخی تصور می‌کنند انجام عمل لیزیک آسان است و چندان برای انتخاب کلینیک و پزشک متخصص وسواس به خرج نمی‌دهند. حقیقت این است که عمل لیزیک هرچند عملی سرپایی به شمار می‌رود اما انجام شدن آن بر روی عضو بسیار حساسی مانند چشم، باعث می‌شود تا لازم باشد برای انتخاب پزشک وسواس زیادی داشته باشید؛ خصوصاً با دانستن این که انجام عمل لیزیک توسط افراد غیرمتخصص پیامدهای خطرناک و بعضاً جبران‌ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

عمل لیزیک چگونه انجام می‌شود؟

هنگامی که فرد به عیوب انکساری چشم دچار باشد (مخصوصاً آستیگماتیسم) فرم قرنیه تغییر شکل می‌دهد و حالتی بیضی پیدا می‌کند. عمل لیزیک و سایر روش‌های عمل چشم مانند پی آر کی، لازک و فمتولیزیک برای بهبود بینایی بسیار موثر خواهند بود. در طی این عمل سطح قرنیه برش داده می‌شود و فرم آن اصلاح می‌شود.

عمل لیزیک در اهواز و در کلینیک چشم دکتر وحید بیگی به کمک جدیدترین دستگاه لیزر چشم در جهان انجام می‌شود. استفاده از تجهیزات لیزری نوین، دقت و سرعت انجام عمل‌های جراحی مربوط به عیوب انکساری را بالا برده اما همچنان دقت و تخصص پزشک در نتیجه عمل اصلی‌ترین و مهمترین نقش را دارد.

عوارض عمل لیزیک توسط افراد غیر متخصص

عمل لیزیک با این که عملی بسیار کارآمد و مفید است اما انجام آن برای همه افراد با شرایط مختلف توصیه نمی‌شود. یک جراح چشم متخصص، شرایط بیمار را ارزیابی می‌کند و در صورتی که فرد از گروه‌های پرخطر برای انجام این عمل باشد انجام لیزیک را به وی توصیه نخواهد کرد.

ادامه مطلب  جدیدترین تکنیک ایمپلنت دندان با کلینیک ایمپلنتیا

در ادامه با برخی عوارض انجام عمل لیزیک توسط افراد غیرمتخصص آشنا خواهید شد.

عفونت و تخلیه چشم

در صورتی که عمل لیزیک توسط افراد غیر متخصص و بی‌توجه به شرایط بیمار انجام شود خطر عفونت، از دست دادن بینایی و حتی تخلیه چشم وجود دارد. این خطر بیشتر از همه بیماران مبتلا به دیابت را تهدید می‌کند؛ زیرا سرعت بهبود زخم‌ها در بیماران دیابتی بسیار کم است و این موضوع خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد.

کسانی که به بیماری‌های خودایمنی مبتلا هستند نیز در معرض این خطر قرار دارند. عمل لیزیک برای برخی از افراد که از داروهایی مانند کورتون استفاده می‌کنند هم خطر بسیار زیادی دارد و ممکن است به از دست دادن بینایی این افراد منجر شود.

عوارض لیزیک توسط پزشک غیر متخصص

بازگشت ضعف بینایی

عمل لیزیک تنها برای افرادی که چشم آن‌ها خیلی ضعیف نیست کارکرد دارد. در مواردی که چشم فرد از بازه ایمن مشخص شده توسط پزشک ضعیف‌تر باشد، انجام عمل جراحی پیشنهاد نمی‌شود. زیرا در این موارد امکان بازگشت ضعف بینایی چشم وجود دارد.

آسیب به قرنیه چشم

عمل لیزیک برای افراد دارای قوز قرنیه و یا فشار چشم به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. انجام این عمل برای این افراد می‌تواند با عوارض و آسیب‌های جبران‌ناپذیری به چشم و از دست دادن بینایی همراه باشد.

چه پزشکی برای انجام عمل لیزیک مناسب است؟

اگر به دنبال یافتن پزشک متخصص خوب برای انجام عمل لیزیک هستید تا بتوانید از بروز عوارض این عمل جلوگیری کنید، باید ویژگی‌های یک متخصص خوب را بدانید.

یک پزشک با تجربه و توانمند در ابتدا از بیمار می‌خواهد تا همه آزمایش‌های لازم را انجام دهد و شرایط بیمار را بررسی می‌کند. بعد از انجام بررسی‌های لازم خطرات عمل ارزیابی می‌شود و به بعضی از افراد انصراف از انجام عمل توصیه می‌شود. اگر در حال مصرف داروهای خاصی باشید انجام عمل تا ایجاد شرایط پایدار و ایمن به تأخیر خواهد افتاد.

ادامه مطلب  علت بوی بد دهان بعد از ایمپلنت دندان چیست؟

از سوی دیگر اگر خطر و احتمال عفونت و یا بازگشت ضعف چشم در شرایط شما وجود داشته باشد هم این موضوع توسط پزشک به شما اطلاع داده می‌شود تا بتوانید دیدی واقع‌گرایانه نسبت به عمل و نتایج آن داشته باشید.

دکتر وحید بیگی به عنوان بهترین متخصص چشم اهواز قبل از انجام عمل چشم، شرایط شما را به صورت کامل ارزیابی خواهد کرد. دقت در معاینه و صداقت در مشاوره پیش از عمل دو مؤلفه اساسی در انتخاب پزشک خوب برای جراحی لیزیک هستند که به این دو مورد در کلینیک چشم دکتر بیگی اهمیت زیادی داده می‌شود.

علاوه بر این موارد لازم است که بعد از انجام مشاوره در صورتی که فرد واجد شرایط لازم برای عمل جراحی باشد، این عمل با بهترین و جدیدترین دستگاه‌های موجود در بازار انجام شود. این موضوع به ‌دقت و ایمنی عمل جراحی می‌افزاید.

دکتر وحید بیگی به عنوان بهترین جراح لیزیک در اهواز از جدیدترین دستگاه لیزر چشم در جهان (اگزایمر شویند) برای انجام جراحی لیزری چشم بیماران خود استفاده می‌کند تا بتواند بهترین نتیجه از عمل را برای آن‌ها به ارمغان بیاورد.

عمل لیزیک چشم در اهواز

هزینه عمل لیزیک

عمل لیزیک یکی از عمل‌های جراحی چشم گران ‌قیمت به شمار می‌آید. هزینه انجام عمل لیزیک و سایر جراحی‌های لیزری اصلاح عیوب انکساری چشم در کشورهای همسایه نسبت به ایران بالاتر است؛ اما در ایران و خصوصاً کلینیک‌های جنوب کشور به نسبت هزینه دریافتی برای انجام عمل لیزیک کمتر است.

به طور کلی تعرفه هزینه عمل لیزیک در اهواز در سال ۱۴۰۲ بین ۱۰ تا ۱۱ میلیون تومان معین شده است.

ادامه مطلب  طول عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟ بررسی عوامل موثر در سال 1403

جمع بندی

عمل لیزیک چشم یکی از عمل‌های جراحی سرپایی به شمار می‌آید که با وجود سرعت انجام آن از حساسیت بسیار زیادی برخوردار است. این عمل به طور عمومی برخی عوارض کوتاه مدت دارد. از میان این عوارض می‌توان به خشکی چشم، تاری دید، دیدن هاله نور در شب، حساسیت به نور و دوبینی اشاره کرد.

در صورتی که افراد برای انجام عمل لیزیک خود به پزشک متخصص و با تجربه مراجعه نکنند، امکان بروز و شدت این عوارض در آن‌ها به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

علاوه بر این موارد برخی از اوقات کسانی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند، از داروهای خاصی استفاده می‌کنند و یا قرنیه چشم آن‌ها نازک است، کاندیدهای پرخطری برای انجام عمل لیزیک به شمار می‌روند. در بسیاری از موارد افراد غیر متخصص بدون بررسی شرایط زمینه‌ای بیمار اقدام به انجام عمل لیزیک می‌کنند که می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری مانند عفونت چشم و از دست دادن کامل بینایی را با خود به همراه داشته باشد.

در بعضی موارد هم احتمال بازگشت ضعف بینایی بعد از انجام عمل وجود دارد. در این شرایط با مراجعه به پزشک متخصص از احتمال این موضوع با خبر خواهید شد و با آگاهی از آن نسبت به انجام عمل لیزیک تصمیم گیری خواهید کرد.

کلینیک چشم دکتر وحید بیگی با بیش از ۲۵۰۰ جراحی چشم موفق و مجهز بودن به تجهیزات ویژه جراحی بهترین گزینه برای انجام عمل چشم در اهواز ایران است.

حتما ببینید

آشنایی با انواع سمعک و کاربردهای آن

آشنایی با انواع سمعک و کاربردهای آن

سمعک دارای انواع مختلفی است که برای استفاده درست و بهبود شنوایی، شناخت آن ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *