همه چیز در مورد روان درمانی و اهمیت آن

همه چیز در مورد روان درمانی و اهمیت آن

یکی از مهم‌ترین روش‌های درمانی که در دسته‌بندی روانپزشکی قرار می‌گیرد، روان درمانی نام دارد. درمان روان را باید روشی فوق‌العاده مهم برای درمان روان افراد گوناگون دانست. در این روش پزشک متخصص هدف خود را اصلاح تفکر یا رفتار بیمار قرار می‌دهد.

امروز افراد زیادی به استرس و اضطراب مبتلا شده و توانایی انجام تصمیم‌های مهم در زندگی خود را ندارند. همین امر نیز اهمیت این روش درمان روان را بیشتر می‌کند. برای اینکه با این روش به‌طور کامل آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم مطالب این مقاله را به‌هیچ‌وجه ازدست ندهید.

روان درمانی چیست؟

در پاسخ به این سوال که روان درمانی چیست باید گفت که این روش اصطلاحی برای انواع تکنیک‌های درمانی با هدف کمک به فرد و در شناسایی و تغییر احساسات خود است. درصورتی‌ که احساسات شما مناسب نبوده و در برخی شرایط غیرقابل ‌کنترل می‌شوند یا افکار و رفتارهای ناسالم از خود بروز می‌دهید، باید به یک متخصص در این زمینه مراجعه کنید. این موضوع باید توسط دکتر روانپزشک در تهران برطرف شود.

متخصصین زیادی وجود دارند که تکنیک‌های این روش را روی شما پیاده‌سازی کرده و ایجاد حالت‌های احساسی را برایتان ممکن می‌سازند. اگر به‌ دنبال بهترین متخصصان این حوزه هستید باید به شما کلینیک روانشناسی ویان را معرفی کنیم.

علل روان درمانی

موضوع مهمی که افراد زیادی دررابطه‌با روان درمانی نمی‌دانند این است که چرا و در چه شرایطی باید از تکنیک‌های این روش استفاده کنیم؟ در پاسخ باید گفت که این تکنیک‌ها را برای بیماری‌های مختلفی استفاده می‌کنند. از مهم‌ترین این بیماری‌ها باید به موارد زیر اشاره کرد. تمامی این موارد در دسته بیماری‌های روانی بوده و باید با کمک متخصصان برتر، برطرف شوند.

 • اعتیاد
 • اختلالات شخصیت
 • پرخوری عصبی و دیگر اختلالات خوردن
 • اختلال استرس پس از سانحه یا PTSD
 • روان‌گسیختگی
 • افسردگی
 • اختلال دوقطبی
 • اختلالات سازگاری
 • اضطراب
 • بی‌اشتهایی

انواع روان درمانی

دکتر خوب برای روان درمانی در تهران

سوالی که در رابطه ‌با روان درمانی وجود دارد این است که آیا این روش درمانی تنها دارای یک نوع است یا خیر؟ در پاسخ باید گفت که خیر؛ انواع زیادی برای این موضوع وجود دارند که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند.

ادامه مطلب  دندانپزشکی اقساطی در اصفهان با پوشش بیمه

تکنیک اگزیستانسیال

یکی از انواع روش‌هایی که برای این کار وجود دارد، روان درمانی اگزیستانسیال است. این روش را با نام روش موجودی نیز یاد می‌کنند. در این روش روانپزشک به شما کمک می‌کند تا بفهمید که چگونه با جهان اطراف خود سازگار شده و خودتان را درون آن جای دهید.

روانپزشک به شما کمک خواهد کرد که بفهمید کدام تصمیم‌ها و انتخاب‌ها تأثیر مستقیم و مثبتی در آینده شما می‌گذارد. درصورتی‌که اضطراب، ترس یا اعتیاد را تجربه کرده باشید، این نوع درمان در روان شما بیشترین تأثیر مثبت را خواهد گذاشت.

تکنیک پویشی

یکی از روش‌های رایجی که برای روان درمانی وجود دارد، روش پویشی است. در این روش متخصص روانپزشک فرض می‌کند شما به‌دلیل داشتن تعارضات حل نشده و عموما ناخودآگاه که در دوران کودکی برایتان به‌وجود آمده‌اند، با مشکلاتی روانی مواجه شده‌اید.

حال برای رفع این مشکلات باید با متخصص صحبت کرده و با بیان اتفاقات و تجربیاتی که درگذشته داشته‌اید، روان خود را بهتر مدیریت کنید. این موضوع به خودآگاهی مثبت نیز کمک کرده و موجب تغییر الگوهای قدیمی در رفتار و مسئولیت‌های زندگی شما می‌شود. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که این روش در دوره‌ای چند ماهه یا حتی چند ساله انجام می‌شود.

تکنیک تحلیلی

روش دیگری که روانپزشکان و متخصصان استفاده می‌کنند، روان درمانی تحلیلی نام دارد. این روش را نام روش تحلیلی کارکردی FAP نیز می‌شناسد که یک رویکر مبتنی بر تحلیل رفتار بالینی یا CBA است. مهم‌ترین ویژگی این روش تمرکز به حداکثر رساندن تغییر در افراد به‌شمار می‌آید.

باید گفت که در این روش همانند روانکاوی سنتی فرویدی، متخصص روانشناس تحلیل نشان می‌دهد که تجربیات اولیه در رشد شخصیت بسیار مهم هستند. با بهره‌گیری از این روش قطعا تأثیراتی عالی در زندگی خود مشاهده خواهید کرد.

ادامه مطلب  علت درد کف پا + درمان درد کف پا

تکنیک هیجان مدار

اگر به ‌دنبال روشی مؤثر و تأثیرگذاری در میان این تکنیک‌ها هستید، روان درمانی هیجان مدار یکی از بهترین آن‌ها به شمار می‌رود. روش درمانی متمرکز بر هیجان یا EFT، روشی است که به‌عنوان تمرین درمانی تعریف شده و بیشترین تأثیر را روی عاطفه و احساسات دارد.

موضوع مهمی که وجود دارد این است که در این روش به افراد آموزش‌هایی داده می‌شود که چطور با احساسات خود کنار آمده و روی آن‌ها به بهترین شکل تمرکز کنند. اگر به افسردگی و اختلال اضطراب اجتماعی مبتلا هستید، این روش برای شما مناسب است.

تکنیک گروهی

باید گفت که روان درمانی گروهی روشی کاربردی و رایج است که افراد زیادی از آن بهره می‌برند. همانطور که از نام این روش مشخص است، در آن چندین بیمار در جلسات درمانی شرکت کرده و به‌صورت گروهی آن را اجرا می‌کنند.

نکته مثبتی که در رابطه‌ با این روش وجود دارد این است که بیماران می‌توانند تجربیات خود را برای یکدیگر به اشتراک گذاشته و حتی پیشنهادهایی را به هم ارائه دهند. چنین موضوعی تأثیر مثبتی در جامعه و رفع اضطراب خواهد گذاشت. همچنین افراد می‌توانند بیمارانی که تجربه یکسانی دارند را پیدا کرده و با آن‌ها هم صحبت شوند.

تکنیک دیالکتیک

DBT یا روان درمانی دیالیتیک روشی کاربردی میان این تکنیک‌ها است که مبتنی‌بر درمان شناختی رفتاری پیاده‌سازی شده است. در این روش افرادی که احساسات را با شدت بیشتری تجربه کرده اند مورد هدف قرار می‌گیردند.

درمانگر یا متخصص روانپزشکی که از روش DBT استفاده می‌کند، هدف اصلی خود را ایجاد تعادل بین پذیرش شخصیت فرد و چالش‌های او قرار می‌دهد. درمانگر این قابلیت را دارد که به شما کمک کند تا مهارت‌های جدیدی را جهت بهبود تنظیم هیجان خود بیاموزید.

ادامه مطلب  کاهش سن تقاضا برای عمل بینی در ایران

چرا روان درمانی اهمیت بالایی دارد؟

سوالی که بسیاری از افراد پرسیده‌اند این است که چرا این تکنیک‌ها از اهمیت بالایی در زندگی برخوردار است؟ در پاسخ باید گفت که این روش تاثیرات فوق‌العاده‌ای در مغز انسان می‌گذارد که پس ‌از آن توانایی درک شخصیت و مزایای آن را خواهید داشت. مزایا این روش عبارت‌اند از:

 • بهبود الگوهای فکری و آگاهی از افکار منفی
 • کامل شدن بینش و دید در زندگی
 • توانایی انتخاب زندگی سالم
 • تقویت پیوندها در خانواده
 • ارائه استراتژی‌های بهتر برای مقابله با مشکلات مختلف
 • کمک به کنترل استرس و اضطراب در جوامع گوناگون

بهترین مرکز روان درمانی در تهران

روان درمانی

موضوع مهمی که باید در این رابطه بررسی کنید، بهترین مرکزی است که خدماتی عالی در این زمینه به شما ارائه می‌دهد. باید گفت که مراکز بسیار زیادی در ایران خدمات این چنینی به شما ارائه می‌دهند؛ یکی از بهترین آن‌ها گروه روانشناسی و روانپزشکی ویان نام دارد.

کلینیک ویان یکی از حرفه‌ای ترین کلینیک‌های ایران درحوزه روانشناسی و روانپزشکی بوده و تکنیک‌های فوق‌العاده ای به شما ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر دررابطه‌با خدمات گروه روانشناسی و روانپزشکی ویان می‌توانید به وب‌سایت آن مراجعه کنید.

جمع بندی

یکی از دسته‌بندی‌های خاص و مهمی که در روانپزشکی وجود دارد، روان درمانی است. در واقع این اصطلاح شامل تکنیک‌های مهم و کاربردی است که از آن‌ها برای تغییر و اصلاح برخی از رفتارها در افراد مختلف استفاده می‌کنند. باید گفت که این تکنیک‌ها شامل موارد مختلفی هستند که در این گروه قرار می‌گیرند.

تکنیک‌های گروهی، هیجان مدار، پویشی و تحلیلی از مهم‌ترین آن‌ها به شمار می‌روند. در این مطلب تمامی این تکنیک‌ها و اهمیت آن‌ها را باهم بررسی کردیم. می‌توانید برای دریافت خدماتی د زمینه این موارد، به کلینیک روانشانسی و رواپزشکی ویان در شهر تهران مراجعه کنید.

حتما ببینید

14 غذای مفید برای پرکاری تیروئید

۱۴ غذای مفید برای پرکاری تیروئید

یکی از مهم‌ترین استراتژی‌ها برای درمان بیماری‌هایی همچون پرکاری تیروئید، رعایت یک رژیم غذایی است …

یک نظر

 1. ممنون از اطلاعات مفید و بسیار کاربردی که ارایه دادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *