فرش ابریشم دستباف قم

فرش ابریشم دستباف قم

فرش ابریشم دستباف قم یکی از نمادهای هنری ایران است و در شهر قم و مناطق اطراف آن تولید می‌شود. این نوع فرش از الیاف ابریشمی باکیفیت ساخته می‌شود که از نظر نرمی، لطافت و درخشندگی بسیار برجسته‌اند. فرش دستباف در میان مردم ایران طرفداران زیادی دارد، همانطور که می دانید فرش دستباف از انواع مختلفی برخوردار است که از معروف ترین آن ها فرش ابریشم قم محسوب می شود. با توجه به زیبایی هایی که این فرش دارد می توان گفت که نه تنها میان مردم ایران بلکه در جهان با توجه زیبایی و بافت خاصی که دارد افراد متقاضی خرید این نوع فرش هستند. خرید فرش ابریشم قم از بوتیک گالری نوید اکرادی .

خرید فرش ابریشم قم

طرح‌ها و نقشه‌های فرش ابریشم قم:

فرش ابریشم دستباف قم با طرح‌ها و نقشه‌های متنوعی تولید می‌شود. این طرح‌ها شامل موتیف‌های گل، گلدان، طرح‌های هندسی، طرح‌های مرکزی و تصاویر هنری می‌شوند. ابریشم‌های دستباف قم با جزئیات دقیقی بافته می‌شوند و طرح‌ها اغلب الهام از هنر و فرهنگ ایرانی می‌گیرند.

فرش قم در دهه های اخیر به دلیل زیبایی منحصر به فرد طرح، نقش و رنگ در کنار ابریشم از شهرت و جذابیت برخوردار بوده است. نقوش به کار رفته در فرش قم بسیار متنوع و دارای طیف وسیعی است. در گذشته نقوشی که برای قالی‌های قدیمی قم در نظر گرفته می‌شد. شامل نقوش معروف لچک و ترنج شاه عباسی، تابوها و شکارگاه‌ها بود و این نقش‌ها و نقوش تقلیدی از نگاره‌های کاشان و اصفهان بود.

محبوب ترین نقشه ها، فرش های راه راه طرح باغی سنتی است. که در آن خطوط رنگی و تزئینات در سراسر فرش قرار دارند. فرش‌های مصور که پرندگان، حیوانات و شکار را به تصویر می‌کشند (جزئیات معمولاً انتخاب شده و ابریشم)، و سجاده‌های نماز. بیشتر قالی‌های قم زمینه‌ای صدفی دارند که اغلب با صورتی ترکیب می‌شود. و سایه خاصی از سبز روشن دارد که در سایر فرش‌های شرقی ایرانی بسیار نادر است.

ادامه مطلب  چگونه عرض مناسب پرده را برای پنجره انتخاب کنیم؟

کیفیت و ویژگی‌های فرش ابریشم دستبافت قم:

فرش‌های ابریشم دستباف قم به عنوان یکی از فرش‌های با کیفیت و لوکس معروف هستند. بافت این فرش‌ها بسیار نرم و لطیف است و از بافت دستی ابریشمی برخوردارند که به آن‌ها جزئیات دقیقی می‌بخشد. رنگ‌های این فرش‌ها دائمی و زنده بوده و از ارزش زیادی برخوردار هستند.

استفاده از فرش ابریشم دستباف قم:

فرش‌های ابریشم دستباف قم به عنوان فرش‌های مجلسی، تزئینی و باارزش معمولاً در دکوراسیون داخلی فضاهای لوکس استفاده می‌شوند. این فرش‌ها می‌توانند به عنوان یک آثار هنری و دستاورد صنایع دستی ایران نیز در نمایشگاه‌ها و مجموعه‌های هنری به نمایش گذاشته شوند.

ویژگی های فرش قم :

  • در زمان بافت فرش قم از ابریشم استفاده می کنند، که بسیار ظریف و خالص می باشد.
  • رنگ های به کار رفته در فرش دستباف قم بسیار خاص و زیبا می باشند و همین ترکیب رنگی باعث شده تا چشم هر بیننده ای را به خود جلب کند.
  • فرش ابریشم قم از طرح های متنوعی برخوردار است و انتخاب افراد در زمان خرید بسیار گسترده تر می باشد.
  • به نسبت دیگر فرش های دستباف می توان گفت که از تعداد رج بالایی برخوردار است.
  • نخ و رنگ های به کار رفته در فرش ابریشم دستباف همانطور که گفته شد کاملا طبیعی است و همین موضوع باعث شده تا به محیط زیست آسیبی وارد نشود.
  • بافت فرش دستبافت قم به دست هنرمندان زیادی بافته می شود، که هر کدام از آن ها زیبایی فرش را دو چندان می کنند.

رنگ در فرش دستباف قم

عدم وابستگی به طرح های خاص و استفاده از طرح های مختلف که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم باعث شد تنوع رنگ در فرش های این منطقه به طرز عجیبی افزایش یابد. تا جایی که امروزه مشاهده می شود حتی در برخی نمونه ها بیش از چهل رنگ در کار استفاده می شود.

ادامه مطلب  راهنمای جامع خرید سرویس خواب مدرن

رنگ های به کار رفته در رنگرزی فرش های این منطقه در اکثر موارد کاملا طبیعی است. و همین امر باعث شده تا سلامت فرش های این ناحیه بسیار بالا بوده و برای اعضای خانواده به ویژه کودکان عاری از هرگونه حساسیت و خطر باشد.

البته ذکر این نکته ضروری است که استفاده از رنگ های زیاد در فرش قم تنها در موارد خاص اتفاق می افتد. اما اصول رایج برای استفاده از رنگ ها ۵ تا ۶ است که در این میان این رنگ ها؛ لاکی روشن و تیره، مشکی، خاکی، طلایی، بژ، قهوه ای سوخته و روشن، آبی روشن و سیر، مسی، زرشکی، کرم روشن و تیره گزینه های اصلی هستند. در سال های اخیر رنگ های اصلی فرش قم، از ۱۶ رنگ به شرح زیر تشکیل شده است: لاکی روشن و تیره، آبی تیره، کرم، بژ، قهوه ای و قهوه ای روشن، آبی روشن و تیره، مشکی، شنی، طلایی و مسی. برای کسب اطلاعات بیشتر خرید فرش ابریشم دستبافت و اصول نگهداری از فرش دستباف ابریشم به آدرس https://farsh-abrisham.ir/ مراجعه کنید.

حتما ببینید

راهنمای جامع خرید سرویس خواب مدرن

راهنمای جامع خرید سرویس خواب مدرن

در دنیای پر سرعت امروز، اتاق خواب به عنوان پناهگاهی برای آرامش و تجدید قوا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *