طراحی فضای سبز چیست؟ آیا هر کسی می تواند فضای سبز طراحی کند؟

طراحی فضای سبز چیست؟ آیا هر کسی می تواند فضای سبز طراحی کند؟

در زندگی ماشینی امروز آدم‌ها طبق نقش‌هایی که در خانواده و جامعه دارند رفتار می‌کنند. در برخی مواقع به حدی در این نقش‌ها غرق می‌شوند که خودشان را فراموش می‌کنند. انسان برای فراموش نکردن خود نیاز به آرامش و آسودگی خاطر دارد. طبیعت و چشم انداز‌های طبیعی یکی از معدود جاهایی هست که انسان این آرامش را پیدا می‌کند.

اما آیا انسان‌های پر مشغله وقتی برای حضور در طبیعت بکر خارج از شهر دارند؟ مسلما یا پاسخ این سوال منفی است یا اگر وقتی هم باشد بسیار کم و محدود است‌. به همین دلیل انسان‌ها سعی دارند تا فضاهای طبیعی و مناظر سبز را در اطراف محل زندگی خودشان ایجاد کنند. ما در این مقاله قصد داریم تا در مورد فضای سبز و این که طراحی فضای سبز چیست صحبت کنیم

فضای سبز چیست؟

اولین سوالی که باید به آن پاسخ داده شود این است که فضای سبز چیست؟ فضای سبز همان طور که از اسم آن مشخص است به فضایی گفته می‌شود که در حصار گیاهان و درختان سبز می‌باشد. البته یک تعریف علمی توسط مهندسین و مشاورین عمرانی وجود دارد.

در این تعریف به فضای باز شهری که عرصه‌های طبیعی یا مصنوعی آن در استقرار چمن‌ها، گل‌ها، درختان و درختچه‌ها و گیاهان دیگر، تحت نظارت مدیریت انسانی قرار داشته باشد فضای سبز گفته می‌شود. البته امروزه فضاهای سبز در قالب محوطه سازی حیاط‌ها، بام‌های سبز و دیوار سبز وارد خانه‌‌ها شده است‌. شما به راحتی می‌توانید با طراحی مناسب فضای سبز محیطی طبیعی و چشم نواز را در محل زندگی خودتان ایجاد کنید.

ادامه مطلب  نکات مهم در خرید کارتن بسته بندی برای صنایع مختلف

طراحی فضای سبز چیست؟

طراحی فضای سبز نوعی طراحی است که در آن طراح با داشتن علم و اطلاعات کافی در مورد الماان‌ها و گیاهان و درختان مختلف، فضایی مناسب با محیط شهری، زندگی و دفتر کار شما ایجاد می‌کند. در واقع طراح فضای سبز باید شناخت کاملی از نوع گیاهان سازگار با آب و هوای منطقه، رنگ و ویژگی گیاهان، المان‌ها و مصالح معماری، همچنین عوامل زیست محیطی مانند نوع اقلیم، کیفیت خاک و منابع آبی آن منطقه داشته باشند.

در طرح اولیه طراح نوع شکل گیری سازه‌ها در فضای سبز، گونه‌های گیاهی و درختی مورد استفاده، راه تردد و فضای عبوری، محل نشستن(با آلاچیق یا بدون آلاچیق) و… را مشخص و جای نمایی می‌کند. سپس طرح سه بعدی فضای سبز احداث شده و مشکلات احتمالی بر طرف می‌شود و بعد از تایید طرح قابلیت اجرا پیدا می‌کند‌. تمام این کارها قبل از اجرای طرح صورت می‌گیرد که به آن طراحی فضای سبز می‌گویند.

آیا هر کسی می‌تواند فضای سبز طراحی کند؟

همان طور که گفتیم یکی از راه‌های انسان برای رسیدن به آرامش و نشاط همچنین دوری از استرس و اضطراب زندگی شهری پناه بردن به طبیعت است. به همین دلیل است که انسان‌ها دوست دارند در محل زندگی خودشان یک فضای سبز زیبا داشته باشند. اما آیا هر کسی می‌تواند یک فضای سبز زیبا و همیشگی ایجاد کند؟ مسلما پاسخ به این سوال منفی است.

کسی می‌تواند یک فضای سبز زیبا و همیشگی بسته به محیط زندگی، میزان آفتاب و سایه بودن فضا، آب و هوای محیط جغرافیایی و… ایجاد کند که علم این کار داشته باشد. یک فضای سبز زیبا و چشم نواز باید توسط یک متخصص طراحی شود زیرا کوچک‌ترین اشتباه می‌تواند ضررهای مالی زیادی را به وجود بیاورد.

ادامه مطلب  خدمات موسسه حقوقی

فرض کنید یک گیاه به دلیل زیبایی در فضای سبز خانه‌ی شما قرار بگیرد، بدون این که بدانید آیا با آب و هوای محل زندگی شما یا میزان آفتابی که به فضای سبز تابیده می‌شود سازگار است یا خیر؟ چه اتفاقی می‌افتد؟ درست حدس زدید در مدت زمان کوتاهی این گیاه از بین می‌رود و فضای زیبا و شاداب ایجاد شده نابود می‌شود. پس باید طراحی فضای سبز و انتخاب گیاهانی که در این فضا قرار می‌گیرد بسیار اهمیت دارد.

کلام پایانی

وجود یک محیط طبیعی در فضای شهری، زندگی یا کاری انسان باعث ایجاد شادی و نشاط و از بین رفتن خستگی و تنش‌های روزانه می‌شود. به همین دلیل است که انسان‌ها دوست دارند در محیط اطراف‌شان یک فضای سبز ایجاد کنند. اما طراحی و ایجاد این فضا کار هر کسی نیست و نیاز به علم، دانش و تخصص کافی دارد.

بهترین کار این است که ایجاد این فضا را به‌ یک طراح فضای سبز بسپاریم. طراح فضای سبز با شناخت کافی از نوع و رنگ گیاهان، شناخت المان‌ها و طرح‌های مختلف، اطلاع از عوامل زیست محیطی و… می‌تواند بهترین فضا را برای شما طراحی کند. همچنین شما می‌تواند از طراح بخواهید تا یک طرح سه بعدی از از فضا طراحی شده در اختیار شما قرار دهد تا کوچکترین مشکلات را تصحیح کنید.

حتما ببینید

معرفی مکان های گردشگری عمان

معرفی مکان های گردشگری عمان

عمان، کشوری کهن در شبه جزیره عربستان، با سواحل زیبا، کوه‌های باشکوه و بیابان‌های پهناور، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *