صفر تا صد طراحی ویلا؛ آشنایی با بایدها و نبایدها

صفر تا صد طراحی ویلا؛ آشنایی با بایدها و نبایدها

ویلاها، ساختمان های بزرگی هستند که در مناطق خوش آب و هوا ساخته می شوند. به منظور ایجاد فضایی گرم و صمیمی، بهترین امکانات رفاهی در طراحی ویلا بکار می روند. فرآیند طراحی یک ویلا می تواند پیچیده باشد چراکه تحت تاثیر فاکتورهایی ازقبیل: محیط زیست، نوع کاربری، استفاده بهینه از فضا و غیره قرار دارد. با این وجود، استفاده از تجربه و ایده های جدید مهراز طراحان می تواند شما را یک قدم به داشتن یک ویلای زیبا و لوکس نزدیک تر کند.

اهمیت طراحی ویلا

یکی از اصلی ترین اهداف طراحی و ساخت ویلا، ایجاد فضایی امن و راحت است که احساس بودن در خانه را به فرد القا می کند. به همین دلیل است که طراحی باید بر اساس سلیقه مشتری انجام شود. در طراحی یک ویلا باید جوانب مختلف مدنظر قرار گیرند. از مهم ترین آن ها می توان به انتظاراتی که هر فرد از ویلا دارد، اشاره کرد. علاوه بر این، ویلا باید به گونه ای طراحی شود که در عین لوکس بودن کاملاً راحت و صمیمی باشد.

به طور کلی، ویلای طراحی شده باید بدون کم و کاستی های موجود در محل زندگی دائمی فرد باشد. از سوی دیگر، تمام خواسته ها و نیازهای مشتری باید در طرح اولیه ویلا در نظر گرفته شوند. صرف نظر از سبک ویلا و محدودیت بودجه، تصمیم نهایی بر عهده مشتری است. به همین دلیل، اطلاع از سبک های مختلف طراحی ویلای پایدار یا طراحی ویلای مینیمال اهمیت بسیار زیادی دارد.

طراحی و ساخت ویلا - ویلا 1000 - طراحی تخصصی ویلا با رضا طاهری

اهمیت طراحی و ساخت ویلا

مزایای طراحی ویلا

از مهم ترین مزایای طراحی ویلای لوکس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بالا بردن استاندارد زندگی
 • ایجاد فضایی امن و راحت
 • سرمایه گذاری هوشمند و ارزشمند
 • ایجاد فضایی کاملاً خصوصی با امکانات ویژه
 • افزایش اعتماد به نفس به دلیل تجربه پایداری در زندگی

طراحی ویلا مدرن - طرح تو طرح

مزایای داشتن یک ویلای لوکس

سبک های مختلف طراحی ویلا

برای طراحی یک ویلا می توان از سبک های مختلف استفاده کرد. این موضوع می تواند انتخاب را کمی دشوار و چالش برانگیز کند. به طور کلی، سبک های مختلف طراحی را می توان به سه دسته تقسیم بندی کرد:

 • سبک مدرن: ویلاهایی که به سبک مدرن طراحی می شوند، بسیار لاکچری هستند. فضای داخلی یکدست، بزرگ و دلباز در کنار نمای منسجم و گسترده از مهم ترین ویژگی های طراحی ویلای مدرن به شمار می روند. طراحی ویلای دوبلکس، پنجره های بزرگ و سقف های بلند به عنوان المان های اصلی سبک مدرن در نظر گرفته می شوند. البته، امکان طراحی ویلای فلت به سبک مدرن نیز وجود دارد.
 • کلاسیک: در طراحی ویلای کلاسیک یا طراحی ویلای روستیک معمولاً از رنگ های خنثی استفاده می شود چراکه این رنگ ها نشان دهنده ظرافت، قدرت و قابل اعتماد بودن هستند. از مهم ترین رنگ های خنثی مورد استفاده در طراحی کلاسیک ویلاها می توان به مشکی، سفید، قهوه ای شیری، برنزی و طلایی اشاره کرد.
 • تلفیقی: سبک تلفیقی، ادغامی از چند سبک طراحی است. این سبک به دلیل داشتن تضادها و تفاوت های بسیار زیاد، مورد توجه افراد جسور و تنوع طلب قرار می گیرد. آزادی عمل در ایده پردازی، استفاده از مصالح، ناهماهنگی و بی نظمی در طراحی تلفیقی ویلاها بیشتر از سبک های دیگر به چشم می خورد. طراحی به سبک تلفیقی بسیار خاص است. در نتیجه، این کار باید توسط افراد متخصص انجام شود.
ادامه مطلب  انتخاب بهترین کفپوش برای هتل

به طور کلی، مشتری با توجه به سلیقه و بودجه خود می تواند یکی از این سبک ها را انتخاب کند. البته، نمی توان مهارت طراح در طراحی ویلای ارزان قیمت را نادیده گرفت.

طراحی تخصصی ویلا و ویلاباغ، طراحی ویلا در تمامی سبک ها | آتلیه معماری ماموت

سبک های مختلف طراحی

مراحل طراحی ویلا

مراحل طراحی و ساخت ویلا با توجه به نوع و کاربری آن متفاوت هستند. به عنوان مثال، طراحی ویلای جنگلی با طراحی ویلای ساحلی یا طراحی ویلای کوهستانی کاملاً تفاوت دارد. با این وجود، برخی از مهم ترین مراحل طراحی انواع ویلاها به شرح زیر هستند:

 • مشاوره با طراحان و متخصصان
 • بازدید از محل و بررسی نیازها
 • ارائه طرح های اولیه و نهایی
 • اجرا و پیاده سازی طرح

در ادامه به توضیح مختصری در رابطه با هر یک از این مراحل می پردازیم.

مشاوره با طراحان و متخصصان

اگر قصد ساخت ویلایی زیبا، راحت و چشم نواز را دارید، حتماً باید از خدمات طراحان و متخصصان در این زمینه بهره ببرید. طراحی و ساخت ویلا، پیچیدگی های خاص خود را دارد. مشاوره با طراحان حرفه ای می تواند این پیچیدگی ها را برطرف کند.

بازدید از محل و بررسی نیازها

اولین و شاید مهم ترین مرحله در طراحی ویلا، تعیین نیازها و انتظارات است. این نیازها باید پیش از قطعی شدن طرح نهایی ویلا مشخص شوند. در غیر اینصورت، اعمال آن ها در حین ساخت یا بعد از تکمیل شدن ویلا با هزینه های بسیار زیادی همراه خواهد بود. تمامی نیازها و انتظارات مشتری از طراحی یک ویلا در قالب خلاصه طرح تهیه می شود که معمولاً شامل موارد زیر است:

 • عادت های زندگی روزانه
 • هدف از استفاده از فضای داخلی و خارجی ویلا
 • تعداد اتاق ها و نوع کاربری ویلا
 • سبک دکوراسیون
 • تجهیزات فنی مورد استفاده
 • محدودیت بودجه بندی
 • بازه زمانی اتمام کار
ادامه مطلب  چاقو تاشو همه کاره شکاری کلمبیا

ارائه طرح های اولیه و نهایی

طراح با توجه به نیازها و انتظارات مشتری، طرح های اولیه را تهیه می کند. البته، محدودیت بودجه، زمان و همچنین، شرایط زمین نیز باید در طراحی مدنظر قرار گیرند. طرح های اولیه با مشتری و مهندسان فنی به اشتراک گذاشته می شود. در صورت نیاز به تغییر، طرح ها اصلاح می شوند و طرح نهایی برای ورود به فاز اجرا در اختیار مهندسان قرار می گیرد.

اجرا و پیاده سازی طرح

بعد از قطعی شدن طرح نهایی، نوبت به پیاده سازی پروژه می رسد. البته، پیاده سازی پروژه بدون اخذ مجوزهای لازم امکان پذیر نخواهد بود. اجرا و پیاده سازی طرح خود شامل گودبرداری، خاک ریزی، میخکوبی، ستون زنی، شمع بندی و غیره است. در این مرحله، طراح از تجربه و تخصص مهندسان فنی نهایت استفاده را می برد.

نکات مهم در طراحی ویلا

طراحی و ساخت ویلا مانند هر پروژه ساخت و ساز دیگری بر اصول و قواعد خاصی استوار است. رعایت این قوانین و اصول اولیه به داشتن یک طرح بهتر و زیباتر کمک بسیار زیادی می کند. از مهم ترین نکاتی که هنگام طراحی و ساخت ویلا باید مدنظر قرار گیرد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توجه به کاربری فضا
 • انتخاب المان های مناسب
 • استفاده از نورپردازی اصولی
 • رعایت اصول زیبایی شناسی
 • همخوانی با محیط اطراف

ویلای طراحی شده باید با محیط اطراف خود همخوانی و هماهنگی داشته باشد. از سوی دیگر، همخوانی آن با محیط زیست اطراف نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. این موضوع به خصوص در استفاده بهینه از منابع تاثیرگذار است. ویلا باید به گونه ای طراحی شود که نه تنها ازنظر نمای خارجی بلکه استفاده از نور، منابع آب و انرژی با محیط اطراف خود در هماهنگی باشد.

ادامه مطلب  قیمت ظروف نقره پارسیس عیار 84

مزایای همکاری با مهراز طراحان

طراحی ویلا باید به دست افراد ماهر و حرفه ای انجام شود. شرکت مهراز طراحان با بهره مندی از بهترین طراحان می تواند به شما کمک کند. از مهم ترین دلایل همکاری با مهراز طراحان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سابقه و تجربه درخشان
 • استفاده از متریال های مرغوب
 • ارائه طرح های منحصر به فرد
 • نظارت دقیق بر مراحل اجرا
 • تضمین کیفیت و رضایت مشتری

از مهم ترین ویژگی های مهراز طراحی می توان به سابقه درخشان در طراحی ویلای هوشمند و ارائه ایده های خلاقانه برای طراحی ویلا اشاره کرد. البته، نمی توان نمونه های درخشان طراحی ویلای پیش ساخته این مجموعه را نادیده گرفت. در مجموع، برای داشتن ویلایی زیبا و راحت، با کارشناسان مهراز طراحان تماس بگیرید.

سوالات متداول

هزینه طراحی ویلا چقدر است؟

هزینه طراحی به سبک، متراژ ویلا، پیچیدگی طراحی، سابقه و شهرت طراح، مکان ویلا و غیره بستگی دارد.

مدت زمان لازم برای طراحی ویلا چقدر است؟

مدت زمان لازم برای طراحی با توجه پیچیدگی طراح و ابعاد پروژه چند هفته تا چند ماه طول می کشد.

چه مجوزهایی برای ساخت ویلا مورد نیاز است؟

برای ساخت ویلا نیز به مجوزهای مربوط به ساخت و ساز نیاز است.

چه نوع ویلا برای چه آب و هوایی مناسب است؟

ویلاهای چوبی برای آب و هوای شمال مناسب هستند در حالی که از بتن یا فلز برای ویلاهای مناطق سردسیر و کوهستانی استفاده می شود.

چگونه می توانم ویلایی با چشم انداز زیبا داشته باشم؟

با طراحی متناسب با آب و هوا و موقعیت جغرافیایی می توان ویلایی چشم نواز داشت.

چه امکاناتی می توان در ویلا تعبیه کرد؟

برای طراحی استخر ویلا، طراحی باغ ویلا و طراحی محوطه ویلا می توان از امکاناتی نظیر اسپا، سونا، استخر، جکوزی، سرسره آبی، زمین ورزشی، پارکینگ، روف گاردن استفاده کرد.

استفاده از چه مصالحی برای ساخت ویلا مناسب تر است؟

بتن، شیشه، فلز و چوب از مصالح مناسب برای ساخت ویلا محسوب می شوند.

چگونه می توانم ویلایی با نورپردازی زیبا داشته باشم؟

برای داشتن نورپردازی بهتر استفاده از رنگ های روشن اهمیت بسیار زیادی دارد.

بهترین زمان برای ساخت ویلا چه زمانی است؟

بهترین زمان برای ساخت ویلا، فصل بهار است.

حتما ببینید

معرفی ویژگی‌های انواع تندیس

معرفی ویژگی‌های انواع تندیس

تندیس، نماد یا یادبودی است که از جانب یک شرکت یا سازمان در مناسبت‌های ویژه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *