رنگ کوره ای بهتر است یا معمولی؟

رنگ کوره ای بهتر است یا معمولی؟

برای رنگ‌آمیزی خودرو استفاده از رنگ کوره ای بهتر از رنگ معمولی یا به اصطلاح رنگ گاراژی است؛ چرا که رنگ کوره ای در یک فرآیند پیچیده، تکنولوژیک و حرفه‌ای در کوره‌های صنعتی توسط بهترین نقاشان اتومبیل مورد رنگ‌آمیزی و پخت قرار می‌گیرد؛ ولی رنگ معمولی یا گاراژی در تعمیرگاه یا گاراژ توسط دستگاه های مخصوص پیستوله و غیره مورد رنگ‌آمیزی قرار می‌گیرد.

پر واضح است که رنگی کوره ای به دلیل قرار گرفتن در حرارت بالا از دوام، ماندگاری و کیفیت بالایی نسبت به رنگ معمولی برخوردار است. بر همین اساس می‌توان گفت رنگ کوره ای برای نقاشی خودرو نسبت به رنگ معمولی مزایای زیادی دارد که ما در ادامه همین مطب به آنها خواهیم پرداخت.

رنگ کوره ای قطعات بدنه خودرو

امروزه بسته به کیفیت و دوام بالایی که رنگ کوره ای نسبت به رنگ معمولی دارد از آن برای رنگ‌آمیزی قطعات بدنه انواع خودروهای ایرانی تولیدی سایپا و ایران‌خودرو استفاده می‌کنند. از رنگ کوره ای برای رنگ‌آمیزی قطعات بدنه انواع پژو مانند درب پژو پارس، قطعات بدنه ۲۰۶، قطعات بدنه دنا و دنا پلاس، قطعات بدنه کوئیک، قطعات بدنه پژو ۴۰۵ و غیره استفاده می‌کنند. این نوع رنگ در برابر خوردگی مقاوم است و رنگ‌آمیزی یکنواخت و باکیفیتی را ارائه می‌کند.

رنگ کوره ای چیست؟

رنگ کوره ای در واقع نوعی رنگ صنعتی است که به دلیل ویژگی‌های ممتازی که نسبت به سایر رنگ‌ها دارد، در صنایع مختلف به ویژه در صنعت خودروسازی برای نقاشی و رنگ‌آمیزی قطعات بدنه انواع خودرو از آن استفاده می‌کنند. رنگ کوره ای در کوره‌های صنعتی توسط بهترین متخصصین و نقاشان در دمای مناسب مورد رنگ‌آمیزی و پخت قرار می‌دارد.

ادامه مطلب  سنسور چسبیده چیست؟

رنگ معمولی یا گاراژی چیست؟

رنگ معمولی یا گاراژی در واقع نوعی رنگ معمولی برای رنگ‌آمیزی خودرو است که در تعمیرگاه‌ها نقاشان اتومبیل با ابزار و لوازم خاص از آن برای رنگ‌آمیزی خودرو استفاده می‌کنند. رنگ معمولی خودرو ظاهری مایع مانند دارد که با استفاده از پیستوله آن را بر روی قسمت‌های مختلف بدنه خودرو پاشش می‌کنند. در گوشه و کنار شهر شما می‌توانید انواع مختلفی از رنگ‌آمیزی خودرو(رنگ معمولی) را توسط نقاشان اتومبیل مشاهده کنید.

انواع رنگ کوره ای

به طور خلاصه رنگ کوره ای را می‌توان به دو نوع پودری و مایع به قرار زیر تقسیم نمود:

رنگ کوره ای پودری

رنگ کوره ای پودری بهترین و درعین‌حال معروف‌ترین نوع رنگ کوره ای است. این نوع رنگ همانطور که از نامش پیداست به صورت ماده پودری بسیار ریز و خشک است که با انجام فشار بر روی سطح مورد نظر پاشیده می‌شود. پس از پاشش رنگ پودری بر روی سطح مورد نظر آن را در کوره‌های صنعتی و در دمای بالای ۲۰۰ درجه سانتی گراد مورد پخت قرار می‌دهند؛ به گونه‌ای که پودر ریز و خشک در دمای بالا ذوب و در نتیجه به پوشش رنگی بادوام، باکیفیت و یکنواخت تبدیل می‌شود.

رنگ کوره ای بهتر است یا معمولی؟

رنگ کوره ای مایع

رنگ کوره ای مایع بر خلاف رنگ پودری که به صورت خشک است حالتی مایع و آماده دارد. این نوع رنگ با استفاده از دستگاه پیستوله و همچنین کمپرسور بر روی قطعه مورد نظر پاشیده می‌شود. این نوع رنگ استفاده آسانی دارد.

مزایای استفاده رنگ کوره ای نسبت به رنگ معمولی

از مزایای استفاده از رنگ کوره ای نسبت به رنگ معمولی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

ادامه مطلب  چگونگی تولید روکش صندلی خودرو + مواد اولیه برای تولید روکش صندلی

مقاومت بالا در برابر حرارت

یکی از مزایای ممتاز رنگ کوره ای نسبت به رنگ معمولی یا گاراژی مقاومت آن در برابر حرارت بالا است. توجه داشته باشید که رنگ کوره ای برای استفاده در صنایعی همچون خودروسازی بهترین گزینه محسوب می‌شود، چرا که در رنگ‌آمیزی خودرو از حرارت بالا برای رنگ‌آمیزی و پخت استفاده می‌کنند.

دوام بالا رنگ کوره ای نسبت به رنگ معمولی

رنگ کوره ای تا سالهای سال بدون تغییر یا خرابی در همان حالت اولیه باقی می‌ماند؛ بنابراین استفاده از رنگ کوره ای در صنعت خودروسازی بر روی قطعات بدنه که در برابر شرایط سخت و تنش‌های محیطی قرار می‌گیرد بسیار مهم و ضروری است.

کیفیت بالا رنگ کوره ای نسبت به رنگ گاراژی

از نظر کیفیت رنگ کوره ای نسبت به رنگ معمولی کیفیت بسیار بالایی دارد. استفاده از این نوع رنگ به دلیل کیفیت بالا ظاهری زیبا و یکنواخت به قطعات بدنه خودرو می‌دهد.

مقرون به صرفه و اقتصادی بودن رنگ کوره ای نسبت به رنگ معمولی

رنگ کوره ای نوعی رنگ اقتصادی مقرون به صرفه است؛ به این معنی که علاوه بر دوام بالا از کیفیت بالایی نیز برخوردار است. دوام بالای این محصول شما را تا سالهای سال از خرید، تعویض و بازسازی بی‌نیاز می‌کند و از این طریق باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما می‌شود.

دوستدار محیط‌زیست

رنگ کوره ای بر خلاف رنگ معمولی دوستدار محیط‌زیست است و کمترین آسیب و زیان را نسبت به سایر رنگ‌ها به محیط‌زیست وارد می‌کند. به همین دلیل از این نوع رنگ در صنایع مختلف به وفور استفاده می‌کنند.

ادامه مطلب  پیچ و مهره خشکه

ایمنی بالا رنگ کوره ای

از لحاظ ایمنی رنگ کوره ای دارای مواد مخرب و سمی نیست به همین دلیل به هنگام رنگ‌آمیزی سلامت کارگران را تضمین می‌کند.

نحوه رنگ‌آمیزی رنگ کوره ای خودرو

برای رنگ‌آمیزی خودرو با رنگ کوره ای مراحل زیر طی می‌شود:

  1. آماده کردن قطعه مورد نظر

  2. منتقل کرده قطعه مورد نظر برای رنگ‌آمیزی به اتاق رنگ خودرو

  3. انتقال قطعه رنگ‌شده به اتاق پخت رنگ

  4. آماده شدن قطعه رنگ‌شده

توجه داشته باشید که در تمامی مراحل رنگ‌آمیزی خودرو از سیستم فیلتراسیون هوا استفاده می‌شود تا هوا تمیز باقی بماند و از ذرات جلوگیری کند. نقاشان با استفاده از این روش می‌توانند رنگ‌آمیزی باکیفیت و بادوامی را بر روی قطعات بدنه خودرو داشته باشند.

حتما ببینید

معرفی ویژگی‌های انواع تندیس

معرفی ویژگی‌های انواع تندیس

تندیس، نماد یا یادبودی است که از جانب یک شرکت یا سازمان در مناسبت‌های ویژه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *