در این 6 مورد دیسک کمر شما احتیاج به عمل دارد

در این ۶ مورد دیسک کمر شما احتیاج به عمل دارد

چه موقع دیسک کمر شما احتیاج به عمل دارد؟

اکثر افرادی که به دیسک کمر دچار هستند، این سوال برایشان ایجاد می شود که چه زمان دیسک کمر نیاز به عمل دارد؟ آیا می توان با دیسک کمر بدون جراحی طی کرد یا حتما پس از مشاهده علائم باید برای جراحی اقدام کرد؟

برای پاسخ به این سوال لازم است که وضعیت بدنی بیمار بررسی شود، ببنیم که بیمار چه علائمی دارد و در چه مرحله ای از آسیب قرار دارد. گاهی می توان با کمک برخی روش ها تنها به کنترل علائم کمک کرد و نیازی به جراحی نمی باشد. اما در برخی شرایط دیگر وضعیت بیمار به گونه ای است که برای رهایی از درد و عوارض حاصل از بیماری، تنها جراحی نتیجه بخش است.

در ادامه این مطلب به صورت دقیق تری در خصوص این موضوع صحبت می کنیم و جرئیات مربوط به جراحی دیسک کمر را برای شما آورده ایم. بنابراین توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

حاد ترین علائم دیسک کمر

علائم دیسک کمر حاد ممکن است شامل موارد زیر باشد؛ دقت داشته باشید که معمولا اگر شما این علائم را داشته باشید، دیگر روش های درمانی غیر جراحی نتیجه بخش نمی باشد و ملزم به انجام جراحی نزد فوق تخصص ستون فقرات هستید:

  1. درد شدید: درد شدید در ناحیه پایین کمر، که ممکن است به ساق پا و پایین تر همانند زانو یا پاشنه کشیده شود.
  2. سختی حرکت: ممکن است دچار سختی در حرکت کمر شوید و نتوانید به راحتی خود را خم کنید یا از جای بلند شوید.
  3. احساس تورم و لرزش: ممکن است احساس تورم، لرزش یا ضعف عضلات در ناحیه پایین کمر داشته باشید.
  4. احساس فروپاشی: ممکن است به صورت ناگهانی کمر شما خالی کند و نتوانید بلند شوید یا حتی چند قدم بردارید.
  5. علائم عصبی: اگر دیسک موجب فشار روی اعصاب انتهایی کمر شود، ممکن است علائم عصبی مانند دردهای سوزش، ضعف در پاها، احساس لرزش و سوزش در پاها و اندام های تحتانی را تجربه کنید.
  6. علائم دیگر: علائم دیگر ممکن است شامل احساس خستگی، بی خوابی، کاهش شدید در عملکرد روزانه و افزایش دردهای شبانه باشد.

بهترین زمان برای انجام جراحی دیسک کمر

اما سوال اصلی شما، این که چه زمان باید برای جراحی دیسک کمر اقدام کرد؟ همان طور که در ابتدا اشاره کردیم این موضوع در افراد مختلف متفاوت است، اما به صورت کلی چنانچه درد شما و پس از شش هفته از شروع درمان همچنان ادامه داشته باشد و هیچ درمانی با روش های درمان غیر جراحی دیسک کمر به دست نیامده باشد، معمولا در این شرایط جراحی پیشنهاد می شود.

ادامه مطلب  بهترین پزشک عمل تعویض مفصل زانو

بیشترین مواردی که طی آن ها جراحی لازم است شامل موارد زیر می باشد:

  • دارو ، فیزیوتراپی و یا سایر درمان های غیر جراحی علائم را به طور قابل توجهی کاهش نداده است.

  • فرد علائم عصبی پیشرونده ای مانند بدتر شدن ضعف پا و یا بی حسی را تجربه می کند.

  • عملکرد روده و مثانه از بین می رود.

  • وجود درد شدید، فرد در حفظ سطح معقولی از عملکردهای روزانه مانند ایستادن یا راه رفتن مشکل دارد.

البته در برخی شرایط خاص ممکن است وضعیت بیمار به نحوی باشد که قبل از این شش هفته، پزشک تشخیص دهد که تنها گزینه درمانی جراحی است.

کنترل علائم دیسک کمر بدون جراحی

دیسک کمر یک مشکل شایع است که ممکن است باعث درد و علائم دیگری در ناحیه کمر شود. در برخی موارد، جراحی ممکن است لازم باشد اما در بسیاری از موارد، روش های غیر جراحی برای کنترل درد و بهبود علائم موجود وجود دارد. در زیر روش های غیر جراحی برای کنترل درد و علائم دیسک کمر را بررسی خواهیم کرد:

استفاده از داروها:

پزشکان معمولاً داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی را به عنوان اولین گام در درمان دردهای ناشی از دیسک کمر تجویز می ‌کنند. این داروها به کنترل التهاب و تسکین دردهای ناتوان ‌کننده کمک می ‌کنند.

فعاليت فيزيكي:

تحقيقات نشان داده است كه فعاليت فيزيكي منظَّم، شامل تمرينات استقامتي و تمرينات تقويت عضلات پشت و شكم، می ‌تواند بهبود دردها و علائم دیسک کمر را به همراه داشته باشد. البته از طرفی دیگر، فعالیت های سنگین و حاد مانند برخورد با اشیاء سنگین یا حرکات نادرست می ‌تواند بدتر شدن دردها را تسریع کند.

فیزیوتراپی:

جلسات فیزیوتراپی ممکن است شامل تمرین های خاص، ماساژ، الکتروتراپی و دستگاه های دارای اثرات ضد التهاب باشد. این روش های فیزیوتراپی بهبود قابل توجه در کنترل دردهای ناشی از دیسک کمر احتمال دارد.

ادامه مطلب  پاسخ دکتر یابری به ابهامات افراد در خصوص جراحی گوش

استفاده از روش های غیر جراحی دستگاه پزشکی:

بعضی از روش های غیر جراحی مانند تزريق كورتيكوستروئید (كورتيكوستروئید)  يا تزريق مواد ضد التهابی مستقیماً به ناحیه دیسک کمر نیز می توانند مفید باشند.

انواع روش های جراحی دیسک کمر

برآمدگی دیسک کمر، یک بیماری در قسمت پایین کمر است که به دلیل تخریب و آسیب به دیسک ‌های موجود بین استخوان ‌های فقرات اتفاق می ‌افتد. دیسک ‌ها ساختارهای لاستیکی هستند که وظیفه جذب ضربه و فشار را در نقطه اتصال استخوان‌ها به عهده دارند. در صورت تخریب یا آسیب دیدگی دیسک، ممکن است باعث فشار بر روی عصب ‌های محيطي و علائم ناراحت کننده‌ای نظیر درد، تورم، خستگي و احساس سستي در قسمت پایین کمر (لگن)، بازو يا پا شود.

روش های جراحی دیسک کمر به شرح زیر هستند:

۱٫ دیسکتومی: در طی این جراحی، بخش تخریب شده از دیسک کمر با استفاده از یک ابزار جراحی برداشته می شود. این روش معمولاً برای درمان درد عصبی و فشار عصبی استفاده می شود.

۲٫ لامینکتومی: در این روش، قسمت پشتی از استخوان های فقرات (لامینا) برداشته می شود تا به فضای داخل کانال نخاع دسترسی به دست آید و فشار روی عصب ها را کاهش داد.

۳٫ فورامینوتومی: طی این روش، با برداشتن قسمت کوچکی از استخوان های ستون فقرات (فورامن)، فضای بین مهره های کمر باز می شود تا عصب های خروجی از نخاع را آزاد سازد و فشار روی آنها را کاهش دهد.

۴٫ جابجایی ديسك: در اين روش، قسمت تخريب شده از ديسك كمر به صورت جا به جايي با قطعه پلاستيك يا فلزي جاگذاري می شود. این روش معمولاً برای درمان دیسک های بزرگ و چندین سطحی استفاده می شود.

۵٫ فوق لیزری: طی این جراحی، با استفاده از لیزر، بخش تخریب شده از دیسک کمر تبخیر می شود. البته که این روش کمتر تجویز می شود و برای درمان درد عصبی و فشار عصبی استفاده می شود.

۶٫ آرتروپلاستی: در این روش، دو سطح استخوان مهره های کمر که به وسيله ديسك به هم متصل هستند، با يک پروتز جاگذاري مي‌شوند. این روش برای درمان دچار شدن به ديسک های چند سطحی استفاده می ‌شود.

۷٫ جابجایی نخاع: در صورت وجود فشار قابل توجه بر روى نخاع، مهره های نخاعی تحت فشار جابجا می شوند تا فشار روی آن کاهش یابد.

مهم است که تمامی این روش ها حتما زیر نظر پزشک متخصص انجام شود، زیرا تمامی جراحی های مربوط به دیسک کمر بسیار سخت و حساس می باشد و در صورت بروز هرگونه اشتباه ممکن است عوارض بسیاری برای بیمار ایجاد شود؛ بنابراین حتما در انتخاب پزشک خود دقت داشته باشید.

ادامه مطلب  علت بوی بد دهان بعد از ایمپلنت دندان چیست؟

عوارض عمل دیسک کمر

عوارض جراحی دیسک کمر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

۱٫ عفونت: عفونت در محل جراحی ممکن است رخ دهد و نیاز به درمان با آنتی‌بیوتیک داشته باشد.

۲٫ خونریزی: خونریزی در محل جراحی نادر است، اما در صورت وجود آن باید به پزشک خود اطلاع دهید.

۳٫ تشکیل لخته خون: تشکیل لخته خون در عروق عمقی پس از جراحی ممکن است رخ دهد که ممکن است منجر به تورم، درد و قرمز شدن پا گردد. در صورت بروز این عارضه، بایستی به پزشک خود مراجعه کنید.

۴٫ تحلیل دستگاه عصبی: در بعضی از موارد، جراحی دیسک کمر ممکن است منجر به تحلیل دستگاه عصبی شود که باعث کاهش قابل توجه قابل حس و حالت‌دهي پای بيمار گردد.

۵٫ تشکیل اسکار: در بعضی از موارد، جراحی ممکن است منجر به تشکیل اسکار (بخشی از بافت اضافی در بدن) در محل جراحی شود که باعث محدود شدن حرکت و درد مزمن گردد.

۶٫ عوارض ناشی از بیهوشی: عوارض ناشی از بیهوشی که در هر جراحی دیده می‌شود، شامل تهوع و استفراغ، سرگیجه، خستگی و درد پس از عمل است.

۷٫ عوارض جانبی داروها: داروهای استفاده شده پس از جراحی ممکن است عوارض جانبی نظیر خستگي، سرگيجه و تغييرات روده‌ای را به همراه داشته باشند.

۸٫ عود بروز علائم: در بعضي از مواردي، پس از چندين سال، علائم ديسك كمر دچار عود شده و نياز به جراحي مجدد می باشد.

لازم به ذکر است که همۀ این عوارض نیازمند تشخیص و درمان توسط پزشک متخصص دارد و مهم است که بلافاصله پس از احساس هر یک از آنها نزد پزشک خود مراجعه کنید تا بررسی های لازم انجام شود.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با جزئیات جراحی دیسک کمر و زمان لازم برای انجام این جراحی آشنا کنیم؛ در آخر این مورد را در نظر داشته باشید که اگر قصد انجام این عمل را دارید حتما پزشکی با تجربه و مهارت کافی انتخاب کنید تا اطمینان داشته باشید روند جراحی شما به خوبی طی خواهد شد.

حتما ببینید

ساخت [پروتز دست متحرک در ایران] دیگر نگران نباشید به زندگی عادی باز می گردید!

ساخت [پروتز دست متحرک در ایران] دیگر نگران نباشید به زندگی عادی باز می گردید!

پروتزها با تغییرات و تحولات زیادی رو به رو شده اند. یکی از جدیدترین انواع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *