خطرناک‌ترین دیسک کمر

دیسک کمر به عنوان یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در سرتاسر دنیا شناخته می‌شود. این بیماری عمدتاً به دلیل افزایش سن در افراد ظهور می‌کند، البته در برخی از موارد به دلیل عادت‌های اشتباه در رفتار‌های روزمره افراد به این بیماری مبتلا می‌شوند. دیسک کمر تا حدی قابل تحمل است و افراد می‌توانند آن را جزئی از زندگی خود به حساب آورند، اما از یک سطحی به بعد به هیچ وجه تحمل این بیماری شدنی نیست و صرفاً باید با اقدامات پزشکی آن را درمان کرد تا بیمار زندگی عادی خود را داشته باشد. چنین سطحی از بیماری دیسک کمر را خطرناک‌ترین دیسک کمر می‌نامند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی بیشتری در این رابطه بپردازیم.

دیسک کمر پیشرفته چیست؟

در مرحله سوم فتق دیسک، دیسک بین مهره‌ای خارج می‌شود و در مرحله چهارم، که به عنوان دیسک کمرپیشرفته نیز شناخته می‌شود، این دیسک به طور کامل جدا می‌شود. بخشی از دیسک بین مهره‌ای که بیرون‌زده شده است، از بین می‌رود و این مورد ممکن است به دلیل تغییر موقعیت در کانال ستون فقرات و فشار بر روی اعصابی که از آنجا عبور می‌کنند، مشکلات عدیده‌ای را ایجاد کند. دیسک کمر پیشرفته به عنوان یکی از وضعیت‌های بسیار جدی در نظر گرفته می‌شود و احتمالاً نیاز به جراحی دارد. در بسیاری از موارد، بعد از یک جراحی مؤثر، بیمار نیازمند مراقبت ویژه برای بهبودی پس از عمل خواهد بود. در مرحله چهارم فتق دیسک، تمرینات ورزشی برای بهبودی مؤثر نیستند. با این حال، پس از جراحی، درمان فیزیوتراپی ضروری است. این درمان فیزیکی و تمرینات ویژه به شما کمک می‌کند تا عضلات و ساختار‌های مربوطه را تقویت کرده و بهبودی خود را تسریع کنید.

بررسی خطرناک‌ترین نوع دیسک کمر

دیسک کمر، زمانی که فشاری روی عصب‌ها و ریشه‌های عصبی اعمال می‌کند، می‌تواند به یکی از خطرناک‌ترین حالات دیسک کمر تبدیل شود. به طور کلی، این وضعیت در بیمارانی که به بیماری دیسک کمر شدید مبتلا هستند، رخ می‌دهد. در صورتی که لغزش دیسک بسیار زیاد باشد و درمان درستی اتفاق نیفتد، ممکن است این بیماری به آسیب دائمی عصبی منتهی شود. در حالات بسیار نادر، لغزش دیسک می‌تواند باعث انقطاع تکانه‌های عصبی در قسمت پایین کمر و پا‌ها شود که در نتیجه می‌تواند کنترل روده و مثانه را تحت تأثیر قرار دهد. علاوه بر این، بی‌حسی نیز از جمله عوارض طولانی‌مدتی است که ممکن بر اثر خطرناک‌ترین دیسک کمر رخ دهد. در این حالت، دیسک لغزیده باعث فشار روی عصب‌ها شده و با از بین رفتن احساس در قسمت داخلی ران، پشت‌پا‌ها و اطراف راست‌روده همراه خواهد بود.

ادامه مطلب  معرفی بهترین قرص‌های لاغری برای شروع به رشد سالم

بررسی برخی از انواع خطرناک‌ترین دیسک کمر

به صورت کلی مواردی که در لیست زیر قرار دارند به عنوان خطرناک‌ترین نوع دیسک کمر به حساب می‌آیند و باید برای درمان آن‌ها سریعاً اقدام کرد، زیرا در برخی از موارد با توجه به آثار بسیار مخربی که دارند، می‌توانند سلامتی فرد را برای همیشه تحت تأثیر قرار دهند. این موارد عبارتند از:

  • دیسک‌های بین مهره‌ای
  • برآمدگی، سایش و پارگی دیسک
  • فتق دیسک

دیسک‌های بین مهره‌ای

دیسک بین مهره‌ای، که در ستون فقرات بین هر جفت جسم مهره‌ای واقع شده است، نقش مهمی در حفظ سلامت و عملکرد این قسمت از بدن دارد. این دیسک‌ها به عنوان بافری عمل می‌کنند که ارتعاشات، اصطکاک‌ها و ضربه‌ها را جذب و کنترل می‌کند و همچنین بار فشار را به طور مساوی در ستون فقرات پخش می‌کند. هر دیسک بین مهره‌ای شامل یک هسته‌ی چسبناک است که توسط بافت جامد احاطه شده است. این هسته، به عنوان مرکز جرم دیسک عمل کرده و وظیفه پاسخ به فشار‌ها و انتقال بار را بر عهده دارد. با گذشت زمان و در طول عمر، دیسک‌های بین مهره‌ای ممکن است فرسوده شوند و تدریجاً عملکرد بافری خود را از دست دهند.

یکی از مشکلاتی که ممکن است در دیسک‌های بین مهره‌ای به وجود آید، فتق دیسک است. در این حالت، بافت دیسک بین مهره‌ای به صورت برآمده می‌شود یا به طور کامل بیرون می‌زند. این وضعیت را در اصطلاح پزشکی “پرولاپس” یا “لغزش دیسک” می‌نامند. در بدترین حالت، بافت دیسک بین مهره‌ای به‌صورت جانبی بیرون می‌آید و ممکن است به نخاع برخورد کند. این موضوع می‌تواند منجر به علائم و عوارض مختلفی شود و در نتیجه مشکلات جدی در ستون فقرات ایجاد کند یکی از دیسک ها دیسک کمر در پا میباشد برای اشنایی با دیسک کمر در پا میتوانید این مقاله از سایت را مطالعه نمایید.

ادامه مطلب  در مسئله کامپوزیت دندان متخصص چقدر اهمیت دارد؟

برآمدگی، سایش و پارگی دیسک

حرکات نادرست مانند خم شدن بیش از حد و چرخش ناگهانی و… می‌توانند دیسک‌های بین مهره‌ای را از مسیر طبیعی خارج کنند. در این فرآیند، حلقه فیبری که بر روی دیسک واقع شده است، ترک‌های کوچکی بر‌میدارد. به عبارت دیگر، بافت هسته ژلاتینی در داخل دیسک ممکن است از حلقه فیبری بیرون بزند و در نتیجه یک فتق دیسک یا پرولپس شکل گیرد. برای بهتر درک این جریان، می‌توان آن را با یک دوناتی که پر شده است مقایسه کرد. هنگامی که فشار بیش از حدی به دونات وارد می‌شود، محتوای آن در کناره متورم می‌شود. در واقع، خطر فتق دیسک در افراد مسن کمتر است زیرا در طی سال‌ها، دیسک‌ها خشک‌تر و ضعیف‌تر می‌شوند. از سوی دیگر، اگر دیسک بین مهره‌ای کمی برآمده باشد و حلقه فیبری آن پاره نشده باشد، پزشکان به آن را بیرون‌زدگی می‌دانند که دومین تغییر پاتولوژیک در دیسک بین مهره‌ای است.

علائم دیسک کمر پیشرفته چیست؟

در مرحله پیشرفته فتق دیسک کمر، وضعیت بسیار جدی و حساسی وجود دارد. در این حالت، فشار شدیدی بر روی اعصاب کانال نخاعی وارد و باعث درد غیرقابل تحمل در منطقه کمر و پا‌ها می‌شود. حتی کوچکترین حرکتی مانند حرکت ساق پا یا انتقال وزن بدن به یک بخش خاص بدن، باعث افزایش درد غیرقابل تحمل می‌شود و فرد احساس کشیدگی عضلات در منطقه آسیب دیده را تجربه می‌کند. در این مرحله، روش‌های درمانی غیرمهاجمی مانند تمرینات ورزشی دیگر نمی‌توانند فتق دیسک را بهبود بخشند.

در این شرایط، استراحت در تخت‌خواب ممکن است به تدریج التهاب و تورم در منطقه آسیب دیده را کاهش دهد و شدت فتق دیسک از مرحله ۴ به مرحله ۳ کاهش یابد. با گذشت زمان، بیمار ممکن است بهبود کاملی را تجربه کند. اما باید به یاد داشت که دیسک کمر پیشرفته وضعیت بسیار حساسی دارد و به مراقبت و پیگیری مداوم برای بهبودی نیاز دارد. استفاده از کمربند طبی نیز برای حفاظت از کمر و دیسک‌های بین مهره مفید خواهد بود.

ادامه مطلب  جراحی دندان عقل و نکات مهم درباره آن

خلاصه مطلب

در این مطلب با عنوان خطرناک‌ترین دیسک کمر به بررسی این بیماری و شرایطی که برای بیمار به وجود می‌آورد پرداختیم. پی بردیم که دیسک کمر مرحله چهار بسیار شدید است و نیاز به مراقبت‌های ویژه دارد. با بررسی علائم دیسک کمر پیشرفته سعی کردیم اطلاعات جامع و مفیدی در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید بهتر بیماری خود را کنترل و برای درمان آن اقدام کنید. امیدواریم مطالب بیان شده برای شما مفید واقع شده باشد.دکتر رضا سنجری جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات یکی از بهترین جراح مغز و اعصاب تهران است از کارنامه

حتما ببینید

کیست درموئید تخمدان؛ عامل خاموش نازایی

کیست درموئید تخمدان؛ عامل خاموش نازایی

کیست درموئید؛ عامل خاموش نازایی کیست درموئید که در تخمدان به‌وجود می‌آید، از انواع کیست‌های جنینی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *