بیم دتکتور چگونه باعث ایمنی ساختمان در برابر حریق می‌شود؟

بیم دتکتور چگونه باعث ایمنی ساختمان در برابر حریق می‌شود؟

برای اطفای حریق و فعالسازی سیستم مربوطه آن در یک محیط، نیاز به دتکتورها یا شناسایی کننده‌های حریق است. این دتکتورها دارای تنوع زیادی هستند که هر کدام با کاربردهای مختلفی که دارند، می‌توانند در ساختمان‌های مختلف استفاده شوند و عملکرد خوبی را از خود نشان دهند. بیم دتکتور (Beam Detector) یکی از انواع دتکتورهای خطی است که با نام دتکتور لیزری نیز شناخته می‌شود. این محصول به دلیل شناسایی سریع حریق و دود ایجاد شده در محیط، می‌تواند خطر آتش سوزی در ساختمان‌های مختلف را به حداقل برساند و باعث افزایش ایمنی ساختمان‌ها و محیط‌های مختلف شود.

نحوه عملکرد بیم دتکتور

یکی از انواع محصولاتی که برای شناسایی حریق و دود استفاده می‌شود، بیم دتکتور است. این ابزار در کنار داشتن ساختار ساده، می‌تواند عملکرد بسیار مهمی را در محیط‌های مختلف نشان دهد و از خطر گسترش آتش سوزی جلوگیری کند. نحوه عملکرد این دتکتور به گونه‌ای است که از یک بخش گیرنده و فرستنده تشکیل شده که در روبروی یکدیگر نصب می‌شوند.

بخش فرستنده بیم دتکتور به صورت مداوم در حال ارسال پرتوی مادون قرمز به سمت گیرنده است. گیرنده نیز این پرتو را دریافت می‌کند و تا زمانی که هیچ آتشی در محیط وجود نداشته باشد، این فرآیند ادامه پیدا می‌کند. زمانی که آتش سوزی در یک محیط اتفاق بیفتد، دود زیادی در محیط پخش می‌شود. این دود می‌تواند به اشعه ارسالی برخورد کند و باعث تغییر و پراکندگی اشعه مادون قرمز شود.

در چنین شرایطی بخش گیرنده دیگر نمی‌تواند مانند گذشته اشعه مادون قرمز را دریافت کند و متوجه آتش سوزی و خطر به وجود آمده در محیط خواهد شد. در چنین شرایطی، این دتکتور آلارم را به سیستم اطفای حریق ارسال می‌کند و در صورت نیاز سیستم اطفای حریق فعال می‌شود یا در غیر این صورت با هشدار به افراد حاضر در محیط، می‌توان از کپسول موجود در جعبه آتش نشانی برای اطفای حریق استفاده کرد.

ادامه مطلب  ارزهای دیجیتال آینده دار در سال 2024: آخرین تحولات در بازار ارزهای دیجیتال

نحوه عملکرد بیم دتکتور

کاربردهای بیم دتکتور

بیم دتکتور کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد و می‌تواند در هر محیطی که نیاز به اطفای حریق سریع و ایمن است مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از این شناسایی کننده دود، در محیط‌هایی که سقف بلندی دارند مفید است. به همین خاطر معمولا در محیط‌های خاص و کارخانه‌های صنعتی از این محصول استفاده می‌شود. باید دقت داشته باشید که اشعه مادون قرمز ارسال شده توسط فرستنده به گیرنده با چشم عادی قابل مشاهده نیست. از این رو از جنبه زیبایی و عملکرد، می‌توان به این محصول اعتماد کرد. از جمله کاربردهای دتکتور بیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قابل استفاده در مراکز خرید و پاساژها

  • مناسب نصب در مراکز تفریحی و ورزشی مانند باشگاه‌های ورزشی

  • مناسب برای استفاده در موزه‌ها و ساختمان‌های تاریخی

  • افزایش ایمن فرودگاه‌ها و آشیانه‌های هواپیما

  • مناسب کارخانه‌های تولیدی

  • قابل استفاده در انبارهای حساس و دارای تجهیزات خطرناک

  • افزایش ایمنی نمایشگاه‌ها و سالن‌های سینما و کنفرانس

  • قابل استفاده در مساجد به ویژه مساجد بزرگ

مزایا دتکتور بیم در ساختمان

استفاده از بیم دتکتور در ساختمان‌های مختلف، مزایای زیادی را به همراه دارد. این تشخیص دهنده‌های دود، ظاهر زیبایی دارند و نگهداری و تعمیر آن‌ها بسیار ساده است. تنوع بالای این محصولات باعث شده تا بتوان از آن‌ها برای فضاهای مختلف با محدوده‌های وسیع و کوچک استفاده کرد و از عملکرد آن‌ها بهره مند شد. نصب و راه اندازی این محصول بسیار ساده است و در هر محیطی بدون هیچ محدودیتی قابلیت اجرا دارد.

دتکتورهای بیم نیاز به کابل کشی زیادی ندارند و می‌توانند بدون آلارم کاذب، خطر آتش سوزی را اعلام کنند. این محصولات می‌توانند برای محیط‌های مرتفع که دسترسی به آن‌ها سخت است نیز مورد استفاده قرار گیرند. دتکتور بیم، می‌تواند به سیستم کنترل از راه دور نیز راه اندازی شود. از این رو در صورت نیاز امکان تغییر تنظیمات آن نیز بسته به نیاز وجود خواهد داشت.

ادامه مطلب  تنظیمات چاپگر برای بالاترین کیفیت چاپ

مزایا دتکتور بیم در ساختمان

معایب استفاده از دتکتور بیم

در کنار اینکه استفاده از این دتکتور در فضاهای مختلف می‌تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد، دارای یک سری نقاط ضعف نیز هست. احتمال خطا یا درست عمل نکردن این تشخیص دهنده‌های دود در صورت نامناسب بودن شرایط آب و هوایی وجود دارد. به همین خاطر باید حتما این دتکتورها در فضایی ایمن و به دور از رطوبت، یخ زدگی، باران و برف مورد استفاده قرار گیرند. همچنین در صورتی که مه در فضا وجود داشته باشد، این تشخیص دهنده‌ها به اشتباه آلارم می‌دهند که البته این موضوع نشان دهنده دقت بالای آن‌ها است.

خرید انواع لوازم آتش نشانی از شرکت به سازان سرای مهر آهنگ

با توجه به اهمیت افزایش ایمنی ساختمان‌ها در برابر حریق، شرکت به سازان سرای مهر آهنگ اقدام به عرضه انواع لوازم آتش نشانی برای افزایش ایمنی ساختمان‌ها است. این شرکت امکان خرید انواع لوازم آتش نشانی با قیمت مناسب و بهترین کیفیت را می‌دهد. برای خرید دتکتور، لوازم ایمنی، محصولات اطفای حریق، جعبه‌های آتش نشانی و کپسول‌های آتش نشانی که هر کدام دارای تنوع بالایی هستند، می‌توانید از طریق این سایت به آدرس bsma.ir اقدام کنید.

حتما ببینید

دیتا ماینینگ چگونه کار می کند؟

دیتا ماینینگ چگونه کار می کند؟

در صورتی که به نرم افزارهای مناسب دسترسی داشته باشید، با ثبت اطلاعات و داده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *