کاربرد فن کویل در سیستم سرمایش و گرمایش

کاربرد فن کویل در سیستم سرمایش و گرمایش

فن کویل دستگاهی متشکل از فن و کویل (مبدل حرارتی) است که جهت سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع در ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، بیمارستان‌ها، کارخانجات و… مورد استفاده قرارمی‌گیرد.دستگاه فن کویل گرمایشی و سرمایشی توسط یک کلید On/Off دستی یا ترموستاتی کنترل می شود که به واسطه آن یا دور فن تغییر می کند و یا اینکه جریان آب ورودی به آن توسط یک شیر باز و بست می شود. مزیت به کارگیری فن کویل ها در یک ساختمان این است که علاوه بر اینکه می تواند هم باعث سرمایش و هم گرمایش هوا شود، به راحتی و بدون اینکه فن کویل ها نسبت به هم اثر پذیری داشته باشند می توان فن کویلی را که بیهوده در حال کار است را خاموش نمود و نیز درجه حرارت هوای خارج شده از آن را بدون اینکه اثری بر کارکرد سایر فن کویل ها داشته باشد، کم یا زیاد کرد.

انواع فن کویل از لحاظ ظاهری و نوع قرارگیری در محل نصب

  • فن کویل سقفی

این فن کویل در دو مدل کابین‌دار و بدون کابین طراحی و ساخته می‌شود. جنس بدنه این نوع فن‌کویل‌ها بسیارمهم است و معمولا از گالوانیزه ضد زنگ استفاده می‌شود.

  • فن کویل سقفی توکار

فن کویل سقفی توکار، درون سقف کاذب قرار می‌گیرد و فقط دریچه ورودی و خروجی هوا نمایان است. نصب این نوع فن کویل بسیار ساده است.

  • فن کویل سقفی روکار

فن کویل سقفی روکار، برخلاف توکار نیازی به سقف کاذب ندارد و روی سقف نصب می‌شود و دستگاه به طورکامل قابل مشاهده می‌باشد.

  • فن کویل کانالی
ادامه مطلب  سرکه ی موفقیت را به زندگی ام اضافه کردم

فن کویل کانالی از جمله فن کویل‌های سقفی توکار شناخته می‌شود که معمولا در سقف کاذب نصب می‌شوند و برای هدایت هوای ورودی یا خروجی به فن کویل، کانال کشی انجام شده و در نقاط مختلف کانال‌ دریچه هوا تعبیه می‌شود.

  • فن کویل دیواری

این نوع فن کویل، کابینی شبیه به اسپلیت دارد که می‌تواند به صورت افقی روی دیوار نزدیک به سقف نصب شود. نصب و سرویس این نوع فن کویل به آسانی انجام می‌شود. باتوجه به اینکه این فنکویل در معرض دید می‌باشد، زیبایی و ابعاد آن از اهمیت خاصی برخوردار است.

  • فن کویل زمینی

این مدل فن کویل، عمودی روی زمین و به صورت روکار نصب می‌شود. دریچه خروجی فن کویل‌های زمینی به صورت مورب‌زن (شیب‌دار)، روبه رو زن و بالا زن طراحی می‌شود، که مکش هوا از روبه رو یا پشت و دهش هوا از قسمت بالایی است.

  • فن کویل کاستی

فن کویل کاستی از دو بخش یونیت داخلی و قاب دکوراتیو تشکیل می‌شود که یونیت داخلی آن، داخل سقف کاذب و قاب دکوراتیو برروی سقف کاذب قرارمی‌گیرد.

انواع فن کویل کاستی

  • کاستی چهار طرفه
  • کاستی یک طرفه

فن کویل‌ها به تنهایی قادر به ایجاد سرمایش و گرمایش محیط نیستند به طوری که در فصل گرما آب سرد توسط چیلر و در فصل سرما آب گرم توسط دیگ (بویلر) یا پکیج در موتورخانه تامین می‌شود. آب سرد یا گرم تولید شده توسط پمپ‌ها به فن کویل‌ها (fcu) هدایت می‌شوند.

دیگ های چگالشی

دیگ آبگرم

دیگ های چگالشی، نسل جدیدی از تجهیزات موتورخانه می باشند که این تجهیز نسبت به تکنولوژی های قبلی دردیگ های چدنی و فولادی،دارای راندمان حرارتی بالاتر و درتیجه مصرف سوخت کمتر، و همچنین آلایندگی کمتری می باشد .

ادامه مطلب  دیگ سنگی، یک فرصت ایده آل برای صادرات

در دیگ‌های چگالشی (کندانسینگ)، حرارتی را که توسط خروج گازهایی داغ تلف می‌شود، جذب شده و بخار آب موجود با از دست دادن گرمای نهان تبخیر به آب مایع (یا به اصطلاح به کندانس) تبدیل می‌شود و این گرمای نهان نیز به آب داده می‌شود که این عمل اضافی می‌تواند بازدهی را تا ۱۰–۱۲٪ بالا ببرد. البته بازدهی فرایندهای کندانس متفاوت است و بستگی به دمای آب برگشتی به دیگ دارد اما در شرایط برابر همیشه بازدهی دیگ‌های چگالشی اگر بیشتر از دیگ‌های غیر چگالشی نباشد دست کم با آن‌ها برابر است.

چیلر

چیلر هایتما

چیلر (chiller) در صنعت تهویه مطبوع، دستگاهی (ماشین تبرید) است که آب سرد تولید می‌کند. چیلرها به دو دسته‌ی چیلرهای تراکمی و چیلرهای جذبی تقسیم می‌شوند. تقسیم‌بندی دیگر چیلرها بر اساس شکل خنک شدن مایع مبرد است که به سه دسته آب خنک، هوا خنک و تبخیری تقسیم می‌شوند.چیلرهای تراکمی با استفاده از انرژی الکتریکی و چیلرهای جذبی با استفاده از انرژی حرارت باعث ایجاد برودت و سرما می‌شوند

در این مقاله سعی داشتیم به توضیح سیستم فن کویل و منبع تامبن کننده سرمایش و گرمایش آن بپردازیم. برای اطلاع بیشتر از جزئیات و اطلاعات محصولات تهویه مطبوع، سرمایش و گرمایش با برند ایرتمپ (ضمانت کارخانجات صنعتی جنرال) و طراحی فرولی ایتالیا، می‌توانید وارد سایت این شرکت شوید

 

حتما ببینید

 انتخاب باغ تالار گرمدره برای برگزاری مراسم و تشريفات عروسي بسیار مهم است و سبب می‌شود

باغ تالار گرمدره، محیطی دنج برای برگزاری مراسم‌های خاص

انتخاب باغ تالار گرمدره برای برگزاری مراسم و تشريفات عروسي بسیار مهم است و سبب می‌شود که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *