پلی استر یا ویسکوز کدام بهتر است

پلی استر یا ویسکوز کدام بهتر است؟

در دنیای متنوع پارچه‌ها، دو رقیب سرسخت همواره در کنار یکدیگر قرار دارند، ویسکوز و پلی ‌استر. هر دو الیافی مصنوعی هستند که به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد خود، کاربردهای گسترده‌ای در صنعت نساجی دارند. انتخاب بین این دو پارچه به نیازها و سلیقه شما بستگی دارد. در این مقدمه، به بررسی مختصری از ویژگی‌های هر دو پارچه می‌پردازیم تا در انتخابتان راهنمایی شوید.

اما آیا ممکن است ترجیحات شخصی شما را از استفاده از نخ مناسب برای کارتان باز دارد؟ انتخاب بین این دو نخ ممکن است آسان نباشد، زیرا شباهت‌های زیادی بین آن‌ها وجود دارد. هر دو نتایج گلدوزی عالی ارائه می‌دهند و هر دو دارای صدها رنگ مختلف هستند. شباهت‌ها نیز به همین جا ختم نمی‌شوند.

با اینکه این دو نخ شباهت‌های زیادی دارند، هدف نهایی شما باید مشخص کند از کدام یک استفاده کنید. عواملی مثل دوام نخ، نحوه شستشو، کاربرد نهایی و نوع پارچه همگی در انتخاب شما تاثیرگذار هستند. با مراجعه به سایت فورپیلارز، می‌توانید اطلاعات کاملی در مورد ویژگی‌ها، مزایا و معایب نخ ویسکوز، همچنین کاربردهای آن در صنعت نساجی و پوشاک پیدا کنید.

 

 

نخ پلی استر در شرایط سخت دوام بیشتری دارد

 

ریون یا ویسکوز انتخابی محبوب در صنعت مد است و رنگ‌های آن با شستشوی خانگی معمولی درخشان و تازه می‌ماند. تمام نخ‌های ریون قابلیت شستشو و جوشاندن تا دمای بالا را دارند، اما به دلیل فرایند تولیدشان، ممکن است در شرایط بسیار سخت، به خصوص در صورت استفاده از سفیدکننده، دوام کافی نداشته باشند.

برای مثال، جین‌های سنگشور شده‌ای را در نظر بگیرید که برای رسیدن به ظاهر نهایی تحت فرآیند سفت و سختی قرار می‌گیرند. یا حتی لباس‌های شنا که دائماً در معرض کلر موجود در آب استخر هستند. اگر روی لباسی به این شکل یا محصولی که نیاز به شستشوی زیاد و سنگین دارد، گلدوزی می‌کنید، نخ پلی استر انتخاب مناسبی است. این نخ برای مقاومت در برابر مواد شوینده صنعتی و سفیدکننده تولید شده، بنابراین رنگ خود را از دست نمی‌دهد.

ادامه مطلب  داستان مردی که با فروش ادکلن یک شبه میلیاردر شد

به همین دلیل بهتر است این دو نخ را با هم ترکیب نکنید. با گذشت زمان، یک نخ ممکن است رنگ خود را از دست بدهد در حالی که دیگری رنگش را حفظ کند. این موضوع باعث تغییر شکل طرح و کاهش طول عمر محصول نهایی می‌شود.

مزایای نخ ویسکوز در مقایسه با نخ پلی استر

نخ پلی استر در شرایط سخت دوام بیشتری داردنخ پلی استر در شرایط سخت دوام بیشتری دارد

ریون برخلاف نخ پلی‌استر، نرم‌تر است و به همین دلیل برای لباس‌ها ایده‌آل است، زیرا هنگام تماس با پوست ایجاد سایش نمی‌کند. به خصوص برای لباس‌های زیر، ریون انتخاب بهتری است. در واقع، گره‌های پشت لباس‌های گلدوزی‌شده با نخ پلی استر می‌توانند باعث ایجاد خارش شوند. نرمی ریون برای دستگاه گلدوزی هم مزیت دارد. ویسکوز ریون با اجزای داخلی دستگاه مهربان‌تر بوده و نیاز به کشش کمتری دارد.

نخ پلی استر و مزایا و معایب آن در گلدوزی

یکی از مزایای بزرگ نخ پلی استر، مقاومت آن در برابر دما و رطوبت شدید است. در مقابل، نخ ویسکوز اگر به خوبی نگهداری نشود، ممکن است در دماهای بالاتر از حد معمول دچار پارگی شود. اگر متوجه افزایش تعداد پارگی نخ شدید، بهتر است شرایط نگهداری نخ را بررسی کنید. عوامل احتمالی می‌توانند سرما، رطوبت یا میزان رطوبت هوا باشند.

درست است که نخ پلی استر استحکام بیشتری دارد، اما این ویژگی می‌تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد. خاصیت کشسانی بالای پلی استر باعث می‌شود بعد از کشیده شدن، به شکل اولیه خود بازگردد. این موضوع می‌تواند منجر به ایجاد چین‌خوردگی  در طرح گلدوزی شود. به همین دلیل، هنگام استفاده از نخ پلی استر، باید دقت بیشتری داشته باشید و کشش نخ را به طور مداوم تنظیم کنید. همچنین، بالا آمدن نخ یا ایجاد حلقه‌های کوچک روی سطح کار، اتفاقی رایج در استفاده از نخ پلی استر است.

ادامه مطلب  معرفی بهترین فشارسنج‌های صنعتی

 

ریون یک الیاف طبیعی است

 

برخلاف اکثر الیاف مصنوعی، ویسکوز از خمیر چوب طبیعی، به عنوان ماده اولیه سلولوز، به دست می‌آید. در مقابل، پلی استر با استفاده از واکنش شیمیایی بین زغال سنگ، نفت، هوا و آب تولید می‌شود.

 

کشسانی، تنظیم نخ و سایش سوزن چالش‌های احتمالی با نخ پلی استر

با وجود اینکه پلی استر الیاف محکمی است، اما به دلیل مصنوعی بودن، قبل از پاره شدن کش می‌آید. همین موضوع باعث می‌شود که در مقایسه با نخ ویسکوز، نیازمند کشش بیشتری هنگام استفاده در اکثر دستگاه‌های گلدوزی باشد. تنظیم صحیح کشش نخ و همچنین تنظیم مجدد آن هنگام تغییر بین دو نوع نخ، می‌تواند از ایجاد چین‌خوردگی جلوگیری کند.

برخی از تکنسین‌های گلدوزی بر این باورند که نخ پلی استر به دلیل سایش، سوراخ سوزن را سریع‌تر فرسوده می‌کند و این مسئله باعث پارگی و گیر کردن نخ می‌شود. اما باز هم، نگهداری صحیح از سوزن‌ها و تعویض آن‌ها در صورت نیاز، می‌تواند از بروز هرگونه مشکل جلوگیری کند.

پلی استر یا ویسکوز؟ تصمیم نهایی با شماست!

درنهایت، هم پلی استر و هم ویسکوز مزایای عالی دارند و در حقیقت، انتخاب نخ ممکن است بیشتر بر اساس ترجیح شما باشد. اما اگر به اطلاعات بیشتری در مورد هر یک از نخ‌های گلدوزی ما، بهترین گزینه برای کارتان یا توصیه‌هایی برای یک پروژه خاص نیاز دارید، لطفاً با ما تماس بگیرید. تیم مجرب ما با خوشحالی به شما در انتخاب نخ مناسب برای پروژه یاری خواهند رساند.

حتما ببینید

معرفی ویژگی‌های انواع تندیس

معرفی ویژگی‌های انواع تندیس

تندیس، نماد یا یادبودی است که از جانب یک شرکت یا سازمان در مناسبت‌های ویژه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *