نکات مهم در مصرف روغن صنعتی

نکات مهم در مصرف روغن صنعتی

تنها یک روان کننده خوب می تواند کارکرد بهینه تجهیزات ماشینی را تضمین کند. روغن صنعتی دارای طیف وسیعی از روغن‌ و روانکارها با کاربرد صنعتی هستنــد. یکی از تقسیـــم بندی آن‌ها بر اساس میزان گرانروی می‌باشد. روغن‌های صنعتی که برای روانکاری مورد استفاده قرار می‌گیرند با توجه با کاربردشان در روانکاری در صنایع سبک یا سنگین، با یک غلظت مشخص ویسکوزیته مورد استفاده قرار می‌گیرند .

حدود  ۵۵%  از خرابی‌های پیش از موقع تجهیزات به علت استفاده از روان کننده های نامناسب در صنعت می باشد. از انواع این محصولات می توان به روغن های موتور، سیلیکون، گریس و… اشاره نمود که در ادامه با آن ها بیشتر آشنا می شویم.

 

هر روغن روان کننده تشکیل شده است از یک ماده پایه (Base) که به آن انواع مواد مختلف افزودنی (Additives) جهت مشخصات مورد نیاز ، اضافه شده اند. این پایه می تواند معدنی (با منشا نفتی) و یا سنتزی (نظیر پلی اولفینها، پلی استرها، پلی الکیلن گلیکولها) باشد. پایه های معدنی معمولا فرآورده های تقطیر خلا و باقیمانده های آسفالت گیری شده می باشند که تحت عملیات استخراج با حلال، موم گیری و تصفیه قرار گرفته اند.منشا ساخت روغـن های صـنـعتـی به دو زیر شاخه کلی تقسیم می شوند ، دسته اول روغـن های صـنـعتـی با پایه نفتی و روغـن های صنعتی با غیر نفتی یا مصنوعی تقسیـــم بندی می شوند . به روغن صنعتی با پایه ی نفتی ، روغن مینرال و به روغن با پایه غیر نفتی ، روغن سنتتیک گفته می شود .

روان کننده ها موادی هستند که به منظور کاهش اصطکاک و جلوگیری از فرسودگی قطعات فلزی متحرکی که با یکدیگر در تماسند به کار می روند. این هدف با ایجاد لایه نازکی از ماده روان کننده بین قطعات، عملی می شود و در این رابطه است که گرانروی روان کننده مطرح می شود.

ادامه مطلب  تفاوت اصلی بین هدیه سازمانی و هدیه تبلیغاتی چیست؟

 

دسته بندی روغن های صنعتی

روغن هیدرولیک

روغن گردشی

روغن های دنده

روغن های پمپ

روغن های ترانس

روغن عایق

روغن سیستم های انتقال حرارت

روغن های امولسیون شونده

روغن های کشش

روغن های عملیات حرارتی

روغن کوئینچینگ

روغن های کمپرسور هوا

روغن کمپرسورهای گاز

روغن های کمپرسورهای سرمایشی

روغن های توربین

روغن های ماشین ابزار

روغن های برش

روغن مته کاری

روغن خوراکی

روغن زنجیر

 

مزایای روغن صنعتی

روانکارها برای اطمینان از حرکت صحیح و درست اجزای یک دستگاه به کار برده می شوند. نقش اساسی این مواد صنعتی کاهش میزان اصطکاک از سطوح ماشین آلات و دوام و افزایش طول عمر آنها است. از آنجایی که می دانیم اصطکاک باعث تولید گرما می شود در نتیجه روان کننده ها باعث  انتقال گرما از سطح ماشین آلات و خنک سازی آنها نیز می شوند. به این دلیل این دسته از مواد را سیال های انتقال حرارت نیز می نامند. در بعضی از موارد این مواد مقاومت الکتریکی را نیز کاهش می دهند.

مزایای روغن صنعتی

ماشین آلات در طول زمان استفاده از روغن دچار خوردگی و زنگ زدگی نمی شوند. روان کننده،  روغن و گریس های صنعتی می توانند از مواد ارگانیک یا آلی و یا سنتزی باشند. بیشتر روانکار های ارگانیک از طریق پالایش پتروشیمیایی به دست می آیند،  این درحالی است که انواع  سنتزی از مواد شیمیایی طی چندین مرحله واکنش و در حضور بعضی مواد افزودنی ساخته می شوند. عموما این مواد به سه صورت مایع ، نیمه مایع و جامد عرضه می شوند. روغن موتورها ، روغن های توربین و واسکازین ها از نوع روانکار های مایع می باشند.

ادامه مطلب  قیمت خرید مقوای پشت سفید

به روان کننده های نیمه مایع گریس نیز گفته می شوند. گرافیت یکی از روانکار های جامد است که حالت پودری آن برای روان کنندگی بین اجزای متحرک ماشین  آلات استفاده می شود. بیشتر آنها شامل روان نمونه های سنتزی، امولسیون های آب-روغن و روغن های نفتی می باشند . کاربرد این مواد در صنایع هوا فضا خودرو نظامی و دریایی است.

 

روغن صنعتی شل Shell

روغن صنعتی دارای طیف وسیعی از روغن‌ و روانکارها با کاربرد صنعتی هستنــد. یکی از تقسیـــم بندی آن‌ها بر اساس میزان گرانروی می‌باشد. روغن‌های صنعتی که برای روانکاری مورد استفاده قرار می‌گیرند با توجه با کاربردشان در روانکاری در صنایع سبک یا سنگین، با یک غلظت مشخص ویسکوزیته مورد استفاده قرار می‌گیرند . از انواع روغن صنعتی محبوب بازار می توان به روغن صنعتی شل اشاره کرد.

 

روغن صنعتی موبیل Mobil Oil

روغن صنعتی موبیل Mobil Oil

موبیل یک شرکت آمریکایی است که در سال ۱۹۱۱ میلادی افتتاح شده ، موبیل یک کمپانی نفتی بزرگ در کشور آمریکاست که در حوزه تولید انرژی و روانکار فعال می باشد. امروزه روغن موبیل از با کیفیت ترین روغن های تولیدی در جهان می باشد. موبیل بعد از به ثبت رسیدن در سال ۱۹۹۹ شرکت اکسان سهام این شرکت را خریداری کرد و هر دو شرکت با یکدیگر ادغام شدند و هم اکنون هر دو شرکت با نام تجاری اکسان موبیل مشغول به فعالیت در حوزه انرژی می باشند . جهت خرید روغن موبیل حتما با کارشناسان صحبت کنید.

انواع روغن موبیل Mobil Oil

روغن هیدرولیک موبیل

روغن گردشی موبیل

روغن های دنده موبیل

ادامه مطلب  روش های کسب درآمد از طریق بازارهای اینترنتی

روغن های معدنی و سنتتیک موبیل Mobil SHC

روغن کمپرسور موبیل

حتما ببینید

دوره آموزش حسابداری مقدماتی تا پیشرفته را کجا یاد بگیریم؟

دوره آموزش حسابداری مقدماتی تا پیشرفته را کجا یاد بگیریم؟

حسابداری به عنوان یکی از مهم‌ترین رشته‌های مدیریتی، نقش اساسی در مدیریت مالی و اقتصادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *