بهترین شربت سرماخوردگی برای کودکان کدام شربت است؟

بهترین شربت سرماخوردگی برای کودکان کدام شربت است؟

یکی از بیماری‌های شایعی که کودکان را به طور سالانه، حدود ۸ الی ۱۰ بار درگیر می‌کند، سرماخوردگی است. این بیماری نوعی عفونت دستگاه تنفسی است که عواملی مثل سرد شدن هوا، فرا رسیدن فصل پاییز و بازگشایی مدارس، احتمال ابتلا به آن را افزایش می‌دهد. به همین علت است که تعداد مراجعه کنندگان به متخصص گوش، حلق و بینی در نیمه دوم سال بسیار بیشتر از نیمه اول است. سرماخوردگی واکسن ندارد اما داروهای زیادی تولید شده‌اند که به خوبی می‌توانند علائم این بیماری را تسکین دهند. یکی از موثرترین داروهای مورد استفاده برای درمان این عفونت در کودکان، شربت‌های سرماخوردگی است که از ترکیبات مختلف گیاهی و شیمیایی ساخته شده‌اند. اما سوال اکثر مادر پدرها این است که بهترین شربت سرماخوردگی کودکان کدام است یا یک شربت مناسب باید چه ترکیباتی داشته باشد که کمترین اثرات جانبی را بر روی کودکان‌شان بگذارد. شربت آیوی لیکس از جمله بهترین شربت سرماخوردگی کودکان است که به خوبی می‌تواند سرفه های ناشی از سرماخوردگی و برونشیت حاد را تسکین دهد. با ما همراه باشید تا در ادامه به توضیح مفصل این شربت بپردازیم.

چرا کودکان زیاد سرما می‌خورند؟

معمولا کودکان در رده سنی زیر ۲ سال، زیاد سرما می‌خورند. دلیل این اتفاق، ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن است. سیستم ایمنی وظیفه دارد بدن را در برابر عفونت‌ها و عوامل بیماری زا محافظت کند. هرچقدر سیستم ایمنی در طول زندگی با پاتوژن‌های بیشتری مواجه شود و موفق به از بین بردن آن‌ها باشد، قوی‌تر می‌شود. بدیهی است که سیستم ایمنی بدن یک کودک خردسال چندان قوی نیست که بتواند در برابر تمام عوامل بیماری‌زا پاسخ ایمنی مناسب از خود نشان دهد. همچنین صدها گونه ویروس مختلف وجود دارد که باعث بروز بیماری سرماخوردگی می‌شوند. از آنجایی که کودک در سال‌های اول زندگی خود نمی‌تواند با تمام این سویه‌ها برخورد داشته باشد و آن‌ها را از بین ببرد، طبیعی است که حتی در طول یک سال چندین بار سرما بخورد. درست است که این بیماری، بدن را ضعیف و بی حال می‌کند اما می‌توان با رژیم غذایی مناسب، مراجعه به پزشک متخصص و استفاده از برخی داروها و مصرف شربت ضد سرفه یعنی شربت آیوی لیکس، خیلی زود علائم این بیماری را تسکین داد.

انواع سرماخوردگی کودکان

جالب است بدانید که بیش از ۲۰۰ نوع ویروس وجود دارد که باعث بروز سرماخوردگی می‌شوند اما یکی از متداول‌ترین عوامل‌ این بیماری، راینوویروس‌ها است. این ویروس می‌تواند تا ۱۸ ساعت در محیط فعال بماند و درنهایت از طریق تماس دست آلوده به چشم، دهان و یا بینی به بدن منتقل شود.

میکروب‌ها می‌توانند به سادگی در محیط و از فردی به فرد دیگر پراکنده و منتقل شوند. سرماخوردگی مخصوصا در روزهای دوم تا چهارم، یک بیماری بسیار واگیردار است. همانطور که گفته شد، یکی از شایع‌ترین راه‌های ورود عامل بیماری زا به بدن کودک، تماس مستقیم با اشیای مختلف آلوده مثل اسباب بازی است. از آنجایی که ویروس‌های سرماخوردگی می‌توانند برای مدت زمان طولانی بر روی اشیا زنده بمانند، احتمال اینکه کودک با این وسایل آلوده تماس داشته باشد و سپس دست خود را به دهان، بینی و چشم خود بزند، به احتمال زیاد به سرماخوردگی مبتلا خواهد شد.

از دیگر عواملی که کودک را در معرض ابتلا به سرماخوردگی قرار می‌دهد، به آغوش کشیده شدن، عوض کردن پوشک و یا غذا دادن توسط والدین، فامیل و یا پرستار مریض است. همچنین استنشاق ذرات ویروسی حین تنفس، صحبت کردن و یا سرفه نیز از عواملی است که کودکان را در معرض سرماخوردگی قرار می‌دهد. سرماخوردگی می‌تواند قسمت‌های دستگاه تنفسی فوقانی مثل بینی، سینوس‌ها، گلو، یک یا دو چشم را با التهاب ملتحمه درگیر کند.

ادامه مطلب  علت بوی بد دهان بعد از ایمپلنت دندان چیست؟

علائم سرماخوردگی کودکان و نوزادان

سرماخوردگی طیف وسیعی از علائم را بروز می‌دهد که در افراد مختلف متفاوت است. دلیل این علائم مختلف، واکنشی است که سیستم ایمنی هر فرد نسبت به ویروس نشان می‌دهد. همچنین نوع بافتی که ویروس درگیر می‌کند، در بروز این اتفاق دخیل است. داروهای تجویزی مثل بهترین شربت سرماخوردگی کودکان یعنی شربت ضد سرفه آیوی لیکس، می‌تواند شدت این علائم را کاهش دهند. از متداول‌ترین علائم بیماری سرماخوردگی می‌توان به سرفه، آبریزش بینی، گرفتگی بینی، گلودرد، سرازیر شدن آب دهان به دلیل گلودرد و مشکل در بلع، تورم و التهاب اندک لوزه‌ها و تب اشاره کرد.

درد عضلات، خستگی، سر درد و بی اشتهایی از دیگر علائم است که ممکن است در کودک بروز پیدا کند. گلودرد در حدود ۴۰% و سرفه در ۵۰% افراد آلوده به ویروس سرماخوردگی دیده می‌شود. آبریزش بینی در ابتدا به صورت شفاف است اما به مرور غلیظ‌تر می‌شود و می‌تواند به رنگ‌های خاکستری، زرد و یا سبز نیز دیده شود. انواع سرفه ناشی از سرماخوردگی معمولا به صورت خشک و پشت سر هم است. خلط سینه و ترشحات بینی معمولا بی رنگ، زرد و یا سبز رنگ است. یکی دیگر از علائم سرماخوردگی که در کودکان و نوزادان بسیار رایج است، تب است. معمولا تب ایجاد شده، خفیف است و دمای بدن در حدود ۳/۳۸ تا ۹/۳۸ اندازه گیری می‌شود. سرماخوردگی با علائمی مثل خارش یا سوزش خفیف گلو، آبریزش بینی و عطسه آغاز می‌شود که ممکن است تا ۲ روز ادامه داشته باشد. سپس سرفه، خستگی و بی حالی، تب، درد عضلانی، سردرد و کاهش اشتها نیز ممکن است بروز پیدا کند که از شربت آیوی لیکس می توان برای تسکین سرفه ها استفاده کرد.

معمولا این علائم ۱۶ ساعت بعد از برخورد با ویروس آغاز می‌شود و دو تا چهار روز پس از آغاز بیماری به بیشترین حد خود می‌رسد. به طور معمول علائم به وجود آمده بعد از هفت تا ده روز بهبود پیدا می‌کند اما برخی علائم مثل سرفه خشک ممکن است تا سه هفته در بدن باقی بماند. طبق آمار بدست آمده، سرفه در ۳۵-۴۰% کودکان تا بیش از ده روز باقی می‌ماند. البته این را هم بدانید که سرماخوردگی همیشه همراه با این علائم تیپیک نیست. بعضی از سویه‌های ویروسی وجود دارند که موجب بروز سرماخوردگی بدون علامت می‌شوند. با این حال، شربت ایوی لیکس می‌تواند در تسکین سرفه های ناشی از سرماخوردگی موثر است.

تب سرماخوردگی کودکان چند روز طول می‌کشد؟

معمولا سرماخوردگی در کودکان با مصرف بهترین شربت سرماخوردگی کودکان، بعد از ده روز بهبود پیدا می‌کند. البته ممکن است در بعضی موارد، علائم تا دو هفته ادامه‌دار باشد. به طور معمول تب در کودکانی که به سرماخوردگی دچار شده‌اند، در طی سه روز از بین می‌رود. اما اگر این تب بیش از ۷۲ ساعت طول بکشد، باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر در کودکان بالاتر از ۳ ماه، تب به مدت بیش از سه روز ادامه داشته باشد، باید به یک پزشک اطفال مراجعه کرد. بعضی شرایط وجود دارد که بدون توجه به مدت زمان تب، باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

  • در کودکان کمتر از ۳ ماه که دمای بدن‌شان به ۳۸ درجه سانتی گراد و یا بیشتر رسیده است.
  • کودکانی که بیش از ۳ ماه سن دارند و دمای بدن‌شان ۳۹ درجه سانتی گراد و یا بیشتر شده است.
  • کودکانی که مدام استفراغ می‌کنند.
  • اگر کودک شما شیر و یا غذا نخورد، باید به پزشک مراجعه کنید.
ادامه مطلب  علت افزایش متقاضیان عمل های زیبایی بدن

انواع شربت‌های سرماخوردگی کودکان

بسیاری بر این باورند که اگر آنتی بیوتیک مصرف کنند، علائم سرماخوردگی تسکین پیدا می‌کند ولی اینطور نیست. عامل سرماخوردگی، ویروس است و نمی‌تواند با داروهای ضدباکتری بهبود یابد. یکی از موثرترین داروهای تجویزی برای کودکان مبتلا به سرماخوردگی جهت بهبود علائم تنفسی، شربت آیوی لیکس به عنوان بهترین شربت ضد سرفه سرماخوردگی کودکان است.

یکی از کارهایی که شرکت‌های داروسازی در ساخت شربت‌های سرماخوردگی کودکان به کار برده‌اند، استفاده از اسانس‌های خوش طعمی مثل پرتقال، تمشک، توت فرنگی و … است تا تحمل طعم ناخوشایند دارو برای کودکان راحت‌تر شود. همانطور که گفته شد، تنوع شربت‌های سرماخوردگی بسیار زیاد است که بعضی از آن‌ها به خاطر ترکیباتی که دارد، برای از بین بردن علائم خاصی، موفق‌تر از دیگری عمل می‌کند. از شربت گیاهی آیوی لیکس می توان جهت بهبود سرفه و علائم تنفسی در کودکان بالای یک سال استفاده کرد.

 

بهترین شربت سرماخوردگی کودکان

درواقع اصطلاح بهترین شربت سرماخوردگی کودکان، اشتباه است. شرایط بدن کودک و علائم به وجود آمده تعیین می‌کند که کدام محصول دارویی برای وی مناسب است و نمی‌توان برای همه نسخه یکسانی پیچید. چون ترکیبات مورد استفاده در هر شربت برای از بین بردن یک علائم اختصاصی شده است.

بهترین شربت سرماخوردگی کودکان

این شربت دارای عصاره هیدروالکلی آویشن (Thymus vulgaris) و عصاره خشک پیچک (Hedera helix) است. وجود این ترکیبات در بهترین شربت سرماخوردگی  ضدسرفه کودکان یعنی شربت آیوی لیکس باعث شده است که اثرات ضد اسپاسم در راه‌های هوایی داشته باشد و در تسکین انواع سرفه‌ها، کاهش شدت علائم سرماخوردگی مثل گلودرد و التهاب مجاری فوقانی تنفسی و جلوگیری از پیشرفت بیماری به انواع برونشیت‌های حاد موفق عمل کند. تا کنون هیچ گونه تداخل دارویی با این شربت گزارش نشده است اما بهتر است از مصرف همزمان شربت و داروهایی که ترکیبات و اثرات مشترک دارند، خودداری کنید تا دوز بالایی از یک ترکیب دارویی به بدن کودک وارد نشود.

مصرف شربت ایوی لیکس برای کودکان زیر ۱ سال ممنوع است. سعی کنید این شربت را به دور از دسترس کودکان و رطوبت و در دمای کمتر از ۳۰ درجه سانتی گراد نگهداری کنید. این شربت عارضه جانبی چندانی ندارد اما ممکن است مثل هر داروی دیگری، در بعضی از افراد واکنش‌های حساسیتی مثل کوتاهی نفس، راش‌های پوستی و کهیر، تورم صورت و گلو و یا دهان، مشکلات گوارشی مثل دردهای شکمی، تهوع و استفراغ نسبت به ترکیبات موجود در این شربت رخ دهد. در صورت بروز این علائم، مصرف شربت را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید.

روش استفاده از شربت سرماخوردگی کودکان

درست است که گفتیم بهترین شربت سرماخوردگی کودکان جزو داروهای OTC و بدون نسخه است اما بهتر است که در این مورد نیز نظر پزشک را بدانید تا از بروز مشکل برای فرزند دلبندتان پیشگیری شود. دوز هر شربت برای هر سنی متفاوت است که طبق دستورالعمل شرکت‌های دارویی، تعیین شده است و به صورت یه بروشور درون جعبه دارو قرار داده شده است. حتما این بروشور را مورد مطالعه قرار دهید تا دچار خطا نشوید. برای مثال شربت آیوی لیکس یکی از بهترین شربت سرماخوردگی کودکان است که شیوه مصرف آن بسیار آسان است. برای کودکان ۵-۱ سال، ۳/۲ میلی لیتر ۳ بار در روز و برای کودکان ۱۱-۶ سال، ۴/۳ میلی لیتر ۳ بار در روز کافی است.  قبل از استفاده از شربت، آن را به خوبی تکان دهید. شربت را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

ادامه مطلب  بهترین زمان ایمپلنت بعد از کشیدن دندان

محدودیت‌های مصرف شربت سرماخوردگی کودکان

اکثر بهترین شربت سرماخوردگی کودکان را می‌توان بدون نسخه پزشکی از داروخانه‌های معتبر تهیه کرد اما نباید تصور کنید که چون این داروها OTC هستند، پس می‌توان با هر مقدار دلخواه، آن‌ها را مصرف کرد. توجه داشته باشید که دوز بیشتر دارو به معنای تاثیر بیشتر آن نیست. در برخی موارد ممکن است استفاده بیش از حد از شربت‌های سرماخوردگی، باعث بروز آسیب‌های شدید کبدی شود. برای کودکانی که کمتر از ۳ سال سن دارند، باید مصرف داروهای OTC نیز با تجویز پزشک انجام گیرد. ترکیبات به کار رفته در شربت‌های سرماخوردگی شیمیایی، خواب آور هستند پس هنگام فعالیت‌های جسمی و یا ذهنی، به آن‌ها شربت ندهید و به هیچ عنوان از این شربت‌ها به عنوان خواب آور برای کودکان‌تان استفاده نکنید. نباید به همراه شربت سرماخوردگی از داروهایی که دارای ترکیبات مشترک هستند، مثل آسپرین، استامینوفن، آنتی هیستامین و ایبوپروفن استفاده کنید. همچنین یکسری محدودیت‌های دیگری نیز برای مصرف شربت سرماخوردگی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد. برای مثال در مورد بهترین شربت سرماخوردگی کودکان یعنی شربت آیوی لیکس، نمی‌توان برای کودکان زیر یکسال از آن استفاده کرد. همچنین اگر کودک شما به هر یک از اجزای سازنده شربت یعنی تیمول و یا گیاهانی مثل آویشن و یا پیچک حساسیت دارد، مصرف این شربت برای او ممنوع است.

جمع بندی

بهترین شربت سرماخوردگی کودکان شربتی است که بتواند باعث کاهش شدت علائم سرماخوردگی شود و همچنین طعم دلپذیری داشته باشد تا کودک از خوردن آن امتناع نکند. همه‌ی ویژگی‌های خوبی که باید یک دارو داشته باشد در شربت آیوی لیکس تجمع پیدا کرده و همین باعث شده است که یکی از بهترین گزینه های شربت سرماخوردگی ضد سرفه کودکان باشد. درست است که سرماخوردگی کودکان خیلی مسئله نگران کننده‌ای نیست و با درمان‌های ساده بهبود پیدا می‌کند اما بهتر است بعضی از روش‌های پیشگیری را انجام داد تا سلامتی کودک بیشتر محافظت شود. برای مثال سعی کنید از تماس کودک با وسایل آلوده جلوگیری کنید. سعی کنید همیشه قبل از غذا دست‌های کودک‌تان را بشویید و اگر کمی بزرگ‌تر است، این کار را به او هم آموزش دهید تا دست‌هایش را زیاد بشوید. داشتن تغذیه سالم و استفاده از مکمل‌های ویتامین D و C  نیز می‌تواند در تقویت سیستم ایمنی بدن تاثیر بسیاری داشته باشد.

واحد تحقیق و توسعه شركت داروسازي اکسیر گستر اسپادانا 

 

حتما ببینید

دندانپزشکی اقساطی در اصفهان با پوشش بیمه

دندانپزشکی اقساطی در اصفهان با پوشش بیمه

دندانپزشکی اقساطی در اصفهان دسترسی به خدمات دندانپزشکی برای افراد با درآمد کم: دندانپزشکی اقساطی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *