خرید دوچرخه

بهترین سبک برای خرید دوچرخه کدام است؟

در خرید هر نوع وسیله‌ای برای نتیجه بهتر و رضایت کافی بایستی برخی معیارهار ا در نظر بگیریم و طبق آن انتخاب خود را انجام دهیم. این فاکتور ها باعث می‌شود تا علاوه بر تامین نیازهای خریدار، یک خرید هوشمندانه و مقرون به صرفه انجام دادید و لذتی وافر را تجربه کنید. خرید دوچرخه نیز با توجه به تنوع بالا در مدل، سایز، برند و سایر ویژگی‌های آن از این قاعده مستثنا نیست. دوچرخه سواری یک ورزش و تفریح لذت‌بخش است و نقش بسیار مهمی در تأمین سلامتی افراد دارد. به همان اندازه که دوچرخه برای سلامتی انسان مفید است، به همان نسبت نیز اگر در انتخاب دوچرخه دقت نکنید، ریسک آسیب به سلامتی بدن افزایش می‌یابد. برای این که به انتخاب بهینه‌ای در خرید دوچرخه برسید، باید با چند راهکار آشنا شوید. در ادامه راجع به راهنمای خرید بهترین دوچرخه و همچنین یکی از محبوب‌ترین سبک‌های دوچرخه صحبت می‌کنیم.

چرا خرید دوچرخه یک کار منطقس و واجب است؟

خرید دوچرخه ارتباط مستقیمی با تاثیرات فیزیولوژیکی و روانی دوچرخه‌سواری دارد که مردم را ترغیب به این کار می‌کند که بعد از تحقیقات گستردۀ علمی اثبات شده و به انتشار رسیده اند. از آنجا که ‌دوچرخه‌سواری پردۀ سیاه افسردگی را از روی مغز کنار می‌زند، دیدی روشن نسبت به زندگی برای شخص به ارمغان می‌آورد. طبق مطالب منتشر شده توسط یکی از دانشکده‌های دانشگاه‌هاروارد ورزش می‎تواند تا ۲۶ درصد از خطر ابتلا به افسردگی بکاهد. البته پیشگیری تنها عملکرد این ورزش نیست و ثابت شده این ورزش به روند درمان افسردگی‌های خفیف و متوسط می‌تواند کمک شایانی کند. به قول گفتنی خرید دوچرخه و پدال‌زدن مثل آب روی آتش می‎ماند و دقیقا به همین صورت با پرت کردن حواس ورزشکاراز افکار ناراحت‎کننده، تنش و اضطراب را از او دور می‎کند. دوچرخه‌سواری سبک‌های مختلفی دارد و سبک کوهستان از محبوب‌تیرن و جذابترین آنهاست. در ادامه مروری بر این سبک داریم که تاثیرات مثبت روانی آن نیز به شدت بالا است.

تجربه هیجان و حس خوب با خرید دوچرخه کوهستان

خرید دوچرخه کوهستان برای مسیرهای سخت، خاکی و خارج از جاده‌ای پیشنهاد می‌شود و این به دلایل خاص مثل ساختار و قطعات با طرح و کارکرد ویژه می‌باشد. اصولا این مدل‌ ها برای ورزش و تفریح در مسیرهای سخت کاربردی است. پس اگر برای آخر هفته به فکر هیجان و آدرنالین هستید با خرید دوچرخه کوهستان اوج لذت را تجربه خواهید کرد. این دوچرخه در دسته های full suspension و hardtail قرار می گیرند. در نوع اول کمک فنر جلو در تعامل با کمک فنر وسط،به خنثی سازی اثر دست اندازها می پردازد. در مورد دوم فقط کمک فنر جلو به این عمل مشغول است. فروشگاه های مختلف دوچرخه های کوهستان از برندهای گوناگونان و سایزهای مختلف در هر دو نوع hardtail و suspension موجود دارند تا هنگام خرید بعد از جستجو، حذف بعضی موارد با در نظر گرفتن ذائقه، بودجه و هدف، بهترین تصمیم را برای خرید دوچرخه کوهستان بگیرید.

ادامه مطلب  صادرات عسل عرق کاسنی عراق

در خرید دوچرخه کوهستان به چه ویژگی‌هایی توجه کنیم؟

طراحی دقیق، سیستم ترمز، تعلیق، دنده و جنس بدنه در دوچرخه کوهستان بسیار اهمیت دارد. در ادامه به طور مختصر به هر یک از این ویژگی‌ها اشاره‌ای خواهیم داشت.

  • سیستم دنده

عبور راحت از مسیرهای شیب‌دار از ویژگی‌های مهم یک دوچرخه کوهستان می‌باشد. سیستم دنده در این سبک دوچرخه بسیار حائز اهمیت است. مهم‌ترین ویژگی یک دوچرخه مدل کوهستان، تعداد دنده‌های سبک بیشتر در قسمت خودرو و تعداد دندانه‌های کمتر و طبق کوچک‌تر است. زیرا تمرکز اصلی باید روی ایجاد هرزه گرد باشد. تعداد بیشتر دنده در قسمت خودرو (عقب)، عبور از مسیرهای ناهموار کوهستانی را برای دوچرخه سوار آسان‌تر می‌کند. لازم به ذکر است که هر چه تعداد این دندانه‌ها بیشتر باشد، راندمان و هرزگرد بالاتر و کنترل آن در مسیرهای ناهموار راحت‌تر است. سیستم دنده برندهای شیمانو و اسرم از بهترین برند ها برای استفاده در دوچرخه کوهستان است.

  • سیستم ترمز

سیستم ترمز در خرید دوچرخه بسیار حائز اهمیت است و هیچ وجه آن را دست‌کم نگیرید. سواری در مسیرهای شیب دار و رو به بالای کوهستانی ممکن است منجر به عدم تعادل و سقوط او به سمت عقب شود. به همین دلیل قدرت و راندمان توقف دوچرخه‌های کوهستان در مسیرهای مرطوب و گل آلود بسیار اهمیت دارد. در نتیجه از ترمزهای دیسکی در این نوع دوچرخه‌ها استفاده می‌شود.

در این سبک از دوچرخه‌ها باید از ترمزهای سریع با قدرت توقف بالا استفاده شود. ترمزهای دیسکی هیدرولیکی بهترین نوع ترمز برای سبک کوهستان هستند. زیرا دوچرخه سوار با تنظیم فشار بر کتی ترمز، بر میزان قدرت و سرعت آن کاملاً کنترل دارد. برندهای شیمانو، اسرم، تکترو و مگورا استفاده در بهترین نودل‌های دوچرخه کوهستان استفاده می‌شود.

ادامه مطلب  ساندویچ پانل: ساختمانی سریع و محکم

خرید دوچرخه کوهستان

  • سیستم تعلیق

دوچرخه‌های کوهستان hardtail و  full suspension به ترتیب به یک و دو سیستم تعلیق مجهز هستند. سیستم تعلیق در این محصولات بسیار مهم است. زیرا از انتقال نیروها و ضربه‌های وارده (بر اثر برخورد به ناهمواری های مسیر) به دوچرخه سوار و خارج شدن کنترل دوچرخه از دست او جلوگیری می‌کند. در سیستم‌های تعلیق از کمک‌هایی با تراول های مختلف (بین ۸ تا ۲۰ سانتی متر) استفاده می‌شود. نکته مهم اینجاست که هر چه تعداد کمک و میزان تراول کمک بیشتر باشد، هدر رفت انرژی در هنگام پدال‌زدن بیشتر است. در نتیجه در دوچرخه‌های سرعتی از تعداد کمک و میزان تراول کمتر استفاده می‌شود.

  • جنس بدنه

فریم دوچرخه کوهستان معمولاً از آلومینیوم و کربن ساخته می­شود. جنس فریم می­تواند بر استحکام بدنه، وزن دوچرخه، سرعت و شتاب گیری و در نهایت قیمت آن تأثیر بگذارد. قیمت دوچرخه‌هایی با بدنه آلومینیومی دارند اقتصادی‌تر هستند. دوچرخه­های کربن دارای وزن کمتر، استحکام بیشتر و قیمت بالاتری هستند. همچنین خاصیت ارتجاع پذیری فریم‌های آلومینیوم و کربن کمتر از نمونه‌های دیگر است. اما فریم‌های آلومینیومی رایج‌تر و اقتصادی‌تر هستند. فریم دوچرخه‌های کوهستان حرفه‌ای و کورسی معمولاً از جنس کربن است.

انواع دوچرخه کوهستان

قبل از خرید دوچرخه بهتر است بدانید که دوچرخه کوهستان در مدل‌های مختلف کراس کانتری، آل مونتاین یا اندرو و دانهیل طراحی و تولید می‌شوند. همچنین با توجه به نوع سیستم تعلیق، این سبک از دوچرخه به انواع هاردتیل و فول ساسپنشن دسته بندی می‌شود.

دوچرخه کوهستان هاردتیل مجهز به سیستم تعلیق قفل شونده در قسمت دوشاخ جلو است. این مدل فاقد سیستم تعلیق عقب است. بنابراین در طی مسیرهای ناهموار و سربالایی سرعت بیشتری دارد. مدل فول ساسپنشن نیز علاوه بر دو سیستم تعلیق در قسمت جلو و محور عقب، دارای یک شوک و اتصال برای نصب تعلیق اضافی در قسمت عقب است. این دوچرخه‌ها عبور از سراشیبی‌ها و مسیرهای ناهموار با مانع را برای دوچرخه سوار آسان‌تر می‌کنند.

ادامه مطلب  ثروتمند شدنم آرزوی کودکی ام بود

مانند یک حرفه‌ای دوچرخه بخرید

مدل‌ها، تنوع و برند در فروشگاه‌های دوچرخه به قدری بالا رفته که خرید یک دوچرخه مناسب را در وضعیت فعلی بازار به یک چالش تبدیل کرده است. قطعا بسیار سخت نخواهد بود که با اعتماد به نفس کامل به خرید دوچرخه بپردازید. خرید دوچرخه به دو صورت امکان پذیر است یکی اینترنتی و دیگری حضوری که در هر دو صورت باید با احتیاط به جلو پیش رفت. هنگام خرید دوچرخه در هر صورت باید به اعتبار فروشگاه توجه کنیم. کسب اطمینان از اعتبار فروشگاه اینترنتی و حضوری از طریق مجوز آن‌ها از سمت وزارت صنعت، معدن و تجارت ممکن است که ساده‎ترین راه نیز می‌باشد. اما ورای اعتبار فروشگاه، نکات فنی نیز وجود دارند که رعایت آن‌ها بهترین نتیجه را خواهد داشت. سایزبندی از اصول پایه در زمان خرید دوچرخه است و تنها با پایبندی به این اصل می‌توانید در دنیای دوچرخه به سعادت برسید چرا که راحتی، امنیت و کیفیت سواری همه از آن نشأت می‌گیرند.

دوچرخه کوهستان

خرید دوچرخه سبک کوهستان از آریا چرخ

فروشگاه دوچرخه آریا چرخ با تنوع کاملی از مدل‌های کوهستان مفتخر است تا اعلام کند طی ۱۵ سال سابقه نمایندگی برندهای مشهوری چون المپیا، جاینت، ویوا،  اورلرد و… را کسب کرده است. این فروشگاه به منظور رفاه حال مشتریان خود امکان خرید غیر حضوری از سامانه اینترنتی آریا چرخ را نیز میسر کرده است. شما می‌توانید انواع دوچرخه کوهستان را در این فروشگاه مشاهده کرده و پس از بررسی کامل مشخصات فنی برای خرید آن‌ها اقدام کنید. برای رفع هر گونه ابهام و پاسخ به پرسش‌های مشتریان، امکان دریافت مشاوره تخصصی قبل از خرید نیز میسر شده است.

 

حتما ببینید

دوره آموزش حسابداری مقدماتی تا پیشرفته را کجا یاد بگیریم؟

دوره آموزش حسابداری مقدماتی تا پیشرفته را کجا یاد بگیریم؟

حسابداری به عنوان یکی از مهم‌ترین رشته‌های مدیریتی، نقش اساسی در مدیریت مالی و اقتصادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *